Σέριε Α’ Δευτέρας: Φαβορί υπό αμφισβήτηση

Δύσκολο έργο θα έχει στην έδρα της φορμαρισμένης Κάλιαρι η κουρασμένη Νάπολι, ενώ η ντεφορμέ Μπολόνια θέλει να βάλει τέλος στον κατήφορο όμως η Σπέτσια βρίσκεται σε καλό φεγγάρι.

(20:00) ΚΑΛΙΑΡΙ – ΝΑΠΟΛΙ

Η Κάλιαρι προέρχεται από το δίκαιο εκτός έδρας 1-1 με την Έμπολι, σε ένα ματς στο οποίο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη, φτάνοντας στην ισοφάριση. Είναι μεταμορφωμένη προς το καλύτερο μέσα στο 2022, τρέχοντας 3-2-1 σερί κάλυψε το χαμένο έδαφος και φιγουράρει στο -1 από την παραμονή. Η Νάπολι παραχώρησε 1-1 στην Ίντερ, σε ένα παιχνίδι που κάθε ομάδα σκόραρε στο καλό της ημίχρονο. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι της με την Μπαρτσελόνα (1-1). Στο πρωτάθλημα τρέχει 4-2-0 σερί που την έχει φέρει στο -3 από την κορυφή, οι γκέλες των Μίλαν και Ίντερ στο ΣΚ της δίνουν την ευκαιρία με νίκη στη Σαρδηνία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από πολλούς μήνες. Πρόβλημα στα εξτρέμ καθώς οι Ινσίνιε, Λοσάνο, Πολιτάνο είναι εκτός, λογικά ο Ουνάς θα βρεθεί στην ενδεκάδα. Σπουδαία ευκαιρία για τη Νάπολι να πατήσει κορυφή, σε μια έδρα που της πηγαίνει πολύ τα τελευταία χρόνια (8-3-0 σερί υπέρ της). Το παιχνίδι δεν θα είναι εύκολο για τους παρτενοπέι που βρίσκονται εν μέσω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων (ξαναπαίζει την Πέμπτη με την Μπάρτσα). Η Κάλιαρι έχει βελτιωθεί πολύ και μπορεί να τους ζορίσει στην έδρα της. Αξιόλογες τιμές στην κόντρα, το 1,72 φτάνει ο ασιατικός +1,25 άσος, μεγάλο το 1,98 του ασιατικού +1 ενώ καλοπληρωμένο είναι το αμφίσκορο (1,95).

(22:00) ΜΠΟΛΟΝΙΑ – ΣΠΕΤΣΙΑ

Βαριά άρρωστη είναι η Μπολόνια που έχασε με 3-0 και από τη Λάτσιο, στα τελευταία 4 σκόραρε 1 γκολ ενώ στα 9 πιο πρόσφατα έχει ηττηθεί 7 φορές (1-1-7).  Έφτασε τα 40 γκολ παθητικό σε 24 ματς όμως διατηρεί ένα +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Ενδεκαδάτες οι απουσίες των βασικών Μεδέλ (στόπερ), Σβάνμπεργκ και Ντομίνγκες (χαφ). Η Σπέτσια με ένα γκολ στα τελευταία λεπτά έχασε δίκαια από τη Φιορεντίνα (1-2) όμως φιγουράρει στο +5 από τον υποβιβασμό χάρη σε ένα 4-1-1 σερί που έτρεξε προηγουμένως. Χαμηλός ο άσος του 1,90 για μια Μπολόνια που διανύει μακρά περίοδο ντεφορμαρίσματος, προτιμότερη επιλογή του αμφίσκορου (1,85).

1926

The post Σέριε Α’ Δευτέρας: Φαβορί υπό αμφισβήτηση appeared first on Bet Fellas.

Author: Ronnie Neal