Προκριματικά Ευρώπης: Μάχη με το βλέμμα στο Κατάρ

Δύο τελικοί για την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ, περιμένουμε κλειστά ματς λόγω της σημασίας τους.

(21:45) ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Η Πορτογαλία κέρδισε με 3-1 την Τουρκία και βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση της στα τελικά του Κατάρ. Βέβαια είχε τρομερό άγχος, αφού στο 85’ με το σκορ στο 2-1 η Τουρκία έχασε πέναλτι, είχε και την τύχη με το μέρος της. Κανσέλο και Πέπε επιστρέφουν, οι υπόλοιποι απόντες δεν θα προλάβουν. Η Βόρεια Μακεδονία με γκολ στο 92’ αφού είχε δεχθεί τρομερή πίεση προηγουμένως και πολλές φάσεις από την Ιταλία, έκανε την έκπληξη της χρονιάς αλλά ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, καθώς πρέπει να κάνει και δεύτερη για να βρεθεί στο Κατάρ. Η ψυχολογία της είναι στα ύψη, θα τα δώσει όλα για το θαύμα. Δεν υπάρχει το 1,20 του άσου σε τέτοιο ματς, περιμένουμε άμυνα σε χαμηλά μέτρα από τους φιλοξενούμενους, συνηθίζει να προβληματίζεται όταν βρίσκει κλειστές άμυνες η Πορτογαλία. Επιλογή μας το under 3 στο 1,70, αναμένουμε προσεχτικό παιχνίδι σε χαμηλό ρυθμό.

(21:45) ΠΟΛΩΝΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ

Η Πολωνία σε φιλικό με την Σκωτία έμεινε στο 1-1, πήρε ρυθμό, έκαναν προπονήσεις μαζί και ετοιμάστηκαν για το μεγάλο ματς για τη Σουηδία. Το κακό ήταν ότι ο Μίλικ τραυματίστηκε και θα λείψει, ενώ και ο Πιόντεκ λογικά δεν θα προλάβει. Η Σουηδία πήρε την πρόκριση στον τελικό με το 1-0 επί της Τσεχίας στην παράταση. Οριακά ανώτερη, είχε την κατοχή και στο τέλος στις λεπτομέρειες κατάφερε να περάσει. Επιστρέφει ο Ιμπραίμοβιτς. Κομβικό ματς και για τις δύο ομάδες, οριακό φαβορί η Πολωνία, ματς με αρκετό Χ στα μάτια μας.