Πολωνία Σαββάτου: Δεν λέει να τελειώσει αυτό το αστείο

Η Λέγκια προσγειώθηκε απότομα μετά το 0-1 από τη Βάρτα και καλά θα κάνει πλέον να χωνέψει ότι δεν πρόκειται να ξεμπλέξει εύκολα από τη ζώνη υποβιβασμού.

(16:00) ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ – ΚΡΑΚΟΒΙΑ

Σε μερικές νίκες-πυροτεχνήματα αναλώνεται η Γιαγκελόνια φέτος, με γκολ στις καθυστερήσεις και μπόλικη τύχη νίκησε 1-2 την Γκόρνικ Ζ. Η Κρακόβια με δυνατή εμφάνιση επικράτησε της Λέχια (2-0) και συνέχισε την ανοδική της πορεία με τον νέο της τεχνικό στον πάγκο (4-1-2). Από 9/11 GG προέρχεται η Γιαγκελόνια, η Κρακόβια πατάει καλά και σκοράρει με μεγάλη συνέπεια. Γέρνει προς το αμφίσκορο όμως αν το σκορ δεν ανοίξει νωρίς το ματς ίσως βαλτώσει.

(18:30) ΣΛΑΣΚ – ΠΙΑΣΤ

Ούτε στην έδρα της Λέτζνα δεν βρήκε ένα τρίποντο που θα την αναστήσει η Σλασκ (1-1), χάνοντας σε 6/9 τελευταία βλέπει την διαρκή βαθμολογική καθίζηση να συνεχίζεται. Η Πιάστ έβγαλε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Πλοκ (0-2) και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα. Σωστό το σετ αποδόσεων, η εντελώς διαφορετική η αγωνιστική τους φιλοσοφία δεν βοηθάει στα γκολ, πάσο.

(21:00) ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ – ΛΕΓΚΙΑ

Μάχη ουραγών, η Νιετσιέτζα έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από τη Λεχ (5-0), η Λέγκια ήταν απογοητευτική στην υποδοχή της Βάρτα και η ήττα με 0-1 ήταν τεράστιο πισωγύρισμα την ώρα που πίστευε ότι είναι έτοιμη για βαθμολογική αντεπίθεση. Ικανή για το καλύτερο αλλά και για το χειρότερο η Λέγκια, δεν υπάρχει λόγος να μπλέξουμε σε παιχνίδι της.