Λα Λίγκα Σαββάτου: Νίκη για να μείνει ζωντανή

Μόνο νίκη χρειάζεται η Αλαβές, που υποδέχεται την αποπροσανατολισμένη λόγω Τσάμπιονς Λιγκ Βιγιαρεάλ, παρόμοια η κατάσταση για τη Λεβάντε στο ντέρμπι με τη Βαλένθια.

(15:00) ΑΛΑΒΕΣ – ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Οδυνηρή ήττα στη Μαγιόρκα για την Αλαβές, δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο έφεραν το τελικό 2-1, που τη στέλνει με το ένα πόδι στη Σεγούντα. Είναι ουραγός, στο -6 από την παραμονή, η απόσταση δεν είναι απαγορευτική αλλά τα περιθώρια έχουν στενέψει υπερβολικά, μοναδική της ελπίδα το γεγονός ότι το πρόγραμμα της είναι άκρως ευνοϊκό. Η Βιγιαρεάλ όρθωσε διπλή ζώνη άμυνας στο “Άνφιλντ” και για ένα ημίχρονο η τακτική της έπιανε, δύο γκολ όμως μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη έφεραν την ήττα με 2-0. Επιθετικά δεν έκανε απολύτως τίποτα το σύνολο του Έμερι, που θα μπορούσε να είχε φύγει και με μεγαλύτερο σκορ στην πλάτη, στόχος εμφανώς ήταν να μείνει ανοιχτή η πρόκριση για τη ρεβάνς της Τρίτης, το 2-0 οριακά αφήνει ένα παραθυράκι. Στο πρωτάθλημα έρχεται από δύο σερί νίκες, που την κρατάνε 7η, τώρα βέβαια το ροτέισον θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Τελευταίο χαρτί για την Αλαβές, το ματς για τη Βιγιαρεάλ είναι σάντουιτς στα δύο μεγαλύτερα παιχνίδια της ιστορίας της, πάμε με το ανάλογο ρίσκο στον άσο του 3,50.

(17:15) ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Έμεινε όρθια στο “Έτιχαντ” η Ρεάλ Μαδρίτης, με όπλο την κλασική refuse to lose νοοτροπία που έχει στη διοργάνωση και ηγέτη ξανά τον Μπενζεμά, που έφτασε τα 40 γκολ στη σεζόν, περιόρισε στο μίνιμουμ τη ζημιά, χάνοντας με 4-3 σε ένα ματς που το εις βάρος της σκορ θα μπορούσε σαφώς να είναι χειρότερο. Όλα ανοιχτά λοιπόν στη ρεβάνς, ασφαλώς το ματς της Τετάρτης είναι το μόνο πράγμα που βρίσκεται στο μυαλό της, στο πρωτάθλημα χρειάζεται όλο κι όλο ένα βαθμό για να ανακτήσει και μαθηματικά τα σκήπτρα της. Η Εσπανιόλ έρχεται από την τρίτη ήττα της στα τελευταία τέσσερα (1-0-3), εντός έδρας αυτή τη φορά με 0-1 από τη Ράγιο. Έχει χαλαρώσει και δεν είναι παράλογο, η βαθμολογική θέση της το επιτρέπει. Αποπροσανατολισμένη η Ρεάλ, η Εσπανιόλ πάντως δεν καίγεται να εκμεταλλευτεί τη συνθήκη και, όσο κι αν ο χαμηλός άσος σηκώνει κόντρα, δεν ψηνόμαστε.

(19:30) ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΛΕΒΑΝΤΕ

Τοπικό ντέρμπι με μεγάλη αντιπαλότητα. Δεν τα κατάφερε η Βαλένθια, σε έναν μεγάλο τελικό που ήταν ένα κλικ κάτω από την Μπέτις άντεξε στο 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση, όμως ένα χαμένο πέναλτι του νεαρού Μούσα στη διαδικασία των πέναλτι την άφησε συντετριμμένη να αναλογίζεται τη χαμένη ευκαιρία της. Δε θα είναι απλό να μαζέψει τα κομμάτια της αφού όλη της η προσοχή ήταν στραμμένη στο κύπελλο, στο πρωτάθλημα είναι πλέον 10η και δεν έχει ελπίδες για κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Λεβάντε αντιθέτως καίγεται, κόντρα στη Σεβίλλη είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 71’ αλλά ο Μοράλες αστόχησε σε πέναλτι, το τελικό 2-3 την πονάει. Στο -6 από την παραμονή, διατηρεί τις ελπίδες της αλλά πλέον δεν έχει περιθώρια. Μονόπλευρο το κίνητρο στο ντέρμπι, ίσως το γεγονός ότι απέναντι βρίσκεται η συμπολίτισσα δώσει ώθηση στη Βαλένθια, όμως η Λεβάντε παίζει για τη ζωή της και πετυχαίνει τη μισητή αντίπαλο στο κατώτερο ψυχολογικά σημείο της στη σεζόν. Αξίζει το ρίσκο στο διπλό του 3,20.

(22:00) ΜΠΙΛΜΠΑΟ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ

Χάρη σε ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε τρία γκολ, η Μπιλμπάο πέρασε με 2-3 από την έδρα της Κάντιθ, επιστρέφοντας στα τρίποντα ύστερα από δύο αγωνιστικές (0-1-1). Παρέμεινε έτσι στο -4 από την 7η Βιγιαρεάλ και είναι η μόνη ομάδα που μπορεί να απειλήσει τις τωρινές κατόχους των ευρωπαϊκών εισιτηρίων. Η Ατλέτικο απογοήτευσε στο εντός έδρας ματς με τη Γρανάδα μένοντας δίκαια στο 0-0. Έχει πέσει 4η, διατηρεί μεν ένα +4 από την Μπέτις αλλά δεν την παίρνει να είναι χαλαρή, οι Σεβιγιάνοι πήραν το κύπελλο και χωρίς άγχος πλέον μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι. Ρεαλιστικά η Αθλέτικ χρειάζεται νίκη εδώ, πρόκειται όμως για δύο στριφνές ομάδες που δεν εμπνέουν για να κυνηγήσουμε κάτι. Θα το αφήσουμε.