Κύπελλο Αγγλίας Σαββάτου: Τιτανομαχία, γύρος δεύτερος

Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ συγκρούονται ξανά μία εβδομάδα μετά, αυτή τη φορά για το κύπελλο κάτω από την αψίδα του “Γουέμπλεϊ”.

(17:30) ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Ημιτελικός του κυπέλλου Αγγλίας, διεξάγεται στο “Γουέμπλεϊ”. Παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας. Οι δύο ομάδες συγκρούστηκαν πριν από μία εβδομάδα στο “Έτιχαντ” για το πρωτάθλημα, σε ματς που θύμισε πολύ εκείνο του πρώτου γύρου. Καλύτερη η Σίτι στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 2-1 και μάλλον αδικείται από το σκορ, η Λίβερπουλ ισοφάρισε σε δευτερόλεπτα στην επανάληψη και ισορρόπησε την εικόνα του αγώνα, στο φινάλε οι “πολίτες” είχαν ευκαιρίες για τη νίκη. Το τελικό 2-2 αφήνει ανοιχτούς τους μεταξύ τους λογαριασμούς, η ομάδα του Πεπ πάντως με το +1 και ευνοϊκό πρόγραμμα ως το φινάλε είναι σίγουρα το φαβορί πλέον. Στο Τσάμπιονς Λιγκ συνεχίζουν και οι δύο στα ημιτελικά, με μία σημαντική διαφορά ωστόσο, όσο η Σίτι έβγαζε τα μάτια της στη Μαδρίτη ιδρώνοντας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για να κρατήσει το 0-0 κόντρα στην πολύ μαχητική Ατλέτικο, η Λίβερπουλ έκανε ευρύ ροτέισον απέναντι στην Μπενφίκα, έχοντας το όπλο του 1-3 από τον πρώτο αγώνα. Οι “πολίτες” μάλιστα απέκτησαν και δύο κομβικά προβλήματα, Ντε Μπρόινε και Γουόκερ αποχώρησαν τραυματίες και δίνονται αμφίβολοι. Για ομάδες που βρίσκονται στο επίπεδο που βρίσκονται αυτές οι δύο το σχετικά ξεκούραστο μεσοβδόμαδο της Λίβερπουλ είναι μια λεπτομέρεια που δεν αποκλείεται να κάνει τη διαφορά, θα δώσουμε ένα κλικ στην ομάδα του Κλοπ στον ημιτελικό, στο 2,08 κυκλοφορεί το 0:0 διπλό.