Β’ Γαλλίας Σαββάτου: Παραπαίει η Νανσί

Η αγωνιστική στη Β’ Γαλλίας έχει αρκετούς πιθανούς άσους, Μπαστιά, Σοσό, Νιμ, ενώ θα κοντράρουμε την τρομερά ντεφορμέ Νανσί.

(16:00) ΤΟΥΛΟΥΖ – ΝΤΙΖΟΝ

Η Τουλούζ είναι σοκαρισμένη από τον αποκλεισμό στο κύπελλο από τη Βερσάιγ με 0-1. Αναζητά άμεσα αντίδραση στο πρωτάθλημα, όπου είναι πρωτοπόρος. 2-3-0 στα πέντε τελευταία. Ο χαφ Ντεαγκέρ (19 συμ./2 γκολ) λείπει, σημαντική απώλεια. Η Ντιζόν ντούμπλαρε τις νίκες της με το 1-0 επί της Κεβιγί, όντας καλύτερη και πιο αποτελεσματική. Δεν εντυπωσιάζει με την εικόνα της, αλλά κερδίζει. Χαμηλό το 1,60 του άσου, αλλά δεν είναι εύκολη η κόντρα. Προτιμότερο το αμφίσκορο στο 1,83.

(20:00) ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ – ΟΣΕΡ

Η Γκινγκάμπ έπαιξε με τα τρίτα με την Αμιάν λόγω απουσιών, έχασε με 0-3, αφού στο τέλος παρέδωσε τα όπλα. Τώρα έχει σημαντικές επιστροφές πάντως. Η Οσέρ έχει πέσει πέμπτη μετά από τις δύο ήττες στα τελευταία τέσσερα (1-1-2), 1-2 έχασε από την Παρί στο πιο πρόσφατο αν και προηγήθηκε νωρίς. Έβγαλε κούραση στη συνέχεια. Αμφότερες πριν λίγο καιρό είχαν πολλά κρούσματα, άγνωστο αν είναι στο 100% της φυσικής τους κατάστασης. Γι’ αυτό περιμένουμε προσεχτικό παιχνίδι, μεγάλο το 1,85 του under 2,5.

(20:00) ΚΕΒΙΓΙ – ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Η Κεβιγί μετά από δύο σερί ήττες, έμεινε στο 1-1 με την Αμιάν. Μοιρασμένο παιχνίδι, σωστή ισοπαλία, δεν παίζει καλά πάντως και δεν θα ξεμπλέξει εύκολα από τη μάχη της παραμονής. Η Γκρενόμπλ πήρε ισοπαλία με το 0-0 κόντρα στην Γκινγκάμπ, ήταν καλή και αν ήταν λίγο εύστοχη θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο. Πόντος μετά από πέντε σερί ήττες. Φαίνεται ότι ο Ονιόν της έδωσε άλλο αέρα. Θα πάμε με τη θετική αύρα της φιλοξενούμενης και το +0,25 της στο 1,75.

(20:00) ΜΠΑΣΤΙΑ – ΠΟ

Η Μπαστιά προκρίθηκε επί της Ρεμς στο κύπελλο στα πέναλτι (1-1 στα 90’), πήρε ψυχολογία και θέλει να συνεχίσει να κάνει εκπλήξεις. Βέβαια δεν πραγματοποιεί ανάλογη πορεία στο πρωτάθλημα, όπου είναι οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης. 0-0 με την Τουλούζ στο πιο πρόσφατο για το πρωτάθλημα, έπαιξε κυρίως άμυνα και απέσπασε το βαθμό. Η Πο στο δεύτερο μέρος με τη Νιμ δεν μπήκε και ηττήθηκε με 0-3 εύκολα. Την επηρέασε ο τραυματισμός του κίπερ Ολιερό, ο οποίος θα λείψει καιρό, όπως εκτός συνεχίζει και ο καλός μέσος Νίσιτς (19 συμ./2 γκολ). Θα πάμε με την ψυχολογία της Μπαστιά και κόντρα στις απουσίες της Πο, άσος στο 2,10.

(20:00) ΝΑΝΣΙ – ΚΑΕΝ

Η Νανσί είναι σε άθλια κατάσταση, μετά το 4-0 από την Τουλούζ, διασύρθηκε στην έδρα της Βαλενσιέν με 6-1! Σαν να μην μπήκε ποτέ στο γήπεδο, τα έκανε όλα λάθος. Κακό το κλίμα στην ομάδα, όταν γύρισε η αποστολή στις 03:00 το πρωί ο κόουτς είχε προγραμματίσει προπόνηση για τιμωρία. Η Καέν δεν ήταν κακή κόντρα στη Νιόρ, αλλά έχασε με 0-2, την αδικεί το σετ, αλλά η αντίπαλος της ήταν αρκετά πιο εύστοχη και κέρδισε. Λείπουν κάποιοι ρολίστες. Δεν βρίσκουμε το λόγο που είναι οριακό φαβορί η Νανσί, η οποία παραπαίει, αξία στο +0,25 της Καέν στο 1,72, καλό και το DNB της στο 1,95 και το διπλό στο 2,80 για τους πιο τολμηρούς.

(20:00) ΝΙΜ – ΝΤΑΝΚΕΡΚ

Η Νιμ έφτασε τις τρεις σερί νίκες με το 3-0 επί της Πο, μέτρια στο πρώτο, αρκετά ανεβασμένη στην επανάληψη, εκμεταλλευόμενη το κακό δεύτερο ημίχρονο της αντιπάλου και εύκολα έφτασε στη νίκη. Αρκετά βελτιωμένη τελευταία. Ο χαφ Φομπά (19 συμ./2 γκολ) θα λείψει. Η Ντανκέρκ συνεχίζει να είναι κακή, εύκολη ήττα με 2-0 από τη Νιόρ. Επιθετικά ανύπαρκτη, τέταρτο που δεν σκοράρει στα τελευταία έξι, στα οποία έχει μόλις δύο γκολ ενεργητικό και συνολικό ρεκόρ 0-2-4. Ξεκάθαρη αντίθετη η φόρμα των δύο ομάδων, αποδεκτός στο 1,85 ο άσος.

(20:00) ΝΙΟΡ – ΧΑΒΡΗ

Η Νιόρ έφτασε τις τρεις σερί νίκες χωρίς να δεχθεί γκολ, 2-0 κέρδισε την Ντανκέρκ, ήταν ανώτερη από την αντίπαλο της και δίκαια κέρδισε. Αρκετά αποτελεσματική και ουσιαστική. Η Χάβρη αν και έπαιξε καλά με τη Ροντέζ, έμεινε στο 0-0, δεύτερη σερί ισοπαλία. Μοιρασμένο το σετ, δείχνει σωστό, αρκετό Χ έχει το παιχνίδι. Διαβασμένα τα λίγα τέρματα (under 2,5/1,60).

(20:00) ΡΟΝΤΕΖ – ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Η Ροντέζ έπαιξε κυρίως άμυνα κόντρα στη Χάβρη και πέτυχε τον στόχο της, δηλαδή να πάρει τον πόντο της ισοπαλίας με 0-0. Δεν έχει σκοράρει στα τέσσερα τελευταία. Λείπουν κάποιοι ρολίστες. Η Βαλενσιέν επέστρεψε στις νίκες μετά από καιρό, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την άθλια Νανσί και τη διέλυσε με 6-1. Πήρε ψυχολογία, ζήτημα τώρα αν θα χτίσει σερί πάνω σ’ αυτό το αποτέλεσμα. Λίγο πιο μοιρασμένο θα είχαμε το σετ, αφού η Ροντέζ δυσκολεύεται να βρει δίχτυα. Πάσο ή κόντρα.

(20:00) ΣΟΣΟ – ΑΜΙΑΝ

Η Σοσό βρήκε σε τοίχο στο 0-0 κόντρα στην Ντανκέρκ εκτός έδρας, ισοπαλία μετά από δύο σερί νίκες. Λείπουν κάποιοι ρολίστες. Η Αμιάν κέρδισε τη Νανσί με 2-0 στο κύπελλο, χωρίς να εντυπωσιάσει. 3-1-2 στα τελευταία έξι, όμως τώρα έχει αρκετά δύσκολο έργο κόντρα στη Σοσό, η οποία χάνει πολύ δύσκολα. Αξία στα σκοράκια της Σοσό (1-0, 2-0, 2-1, 1-1 και με την κάλυψη στην προσφορά στο 0-0 των εταιρειών).