Βέλγιο Σαββάτου: Καθαρίζει την οκτάδα η Γκενκ

Προβάδισμα νίκης δίνουμε στην ποιοτικότερη Γκενκ η οποία με νίκη στην έδρα της Σερκλ Μπριζ καθαρίζει την οκτάδα, γκολ στο Κορτράικ, κολλημένη στο μηδέν η Σερένγκ δύσκολα θα σταθεί εμπόδιο στην απογοητευμένη Κλαμπ Μπριζ.

(17:15) ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ – ΓΚΕΝΚ

Πετούσε φωτιές επιθετικά η Σερκλ Μπριζ στην έδρα της Μαλίν, έμπαζε στην άμυνα, απόλυτη κυρίαρχος από το πρώτο λεπτό με το γκολ να μοιάζει θέμα χρόνου, μέσα σε έξι λεπτά (31’, 37’) βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ για να ισοφαρίσει σε 2-2 πριν βγει το ημίχρονο (43’,45’) και τίποτα να μην αλλάζει στην επανάληψη. Δυναμικό και το ξεκίνημα της Γκενκ στη φιλοξενία της Κορτράικ, στο 22’ ήδη ήταν μπροστά με 2-0 και από εκεί και πέρα έκανε απλά συντήρηση φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Πέντε βαθμοί χωρίζουν τις δύο ομάδες, η Γκενκ σε περίπτωση νίκης καθαρίζει σε μεγάλο βαθμό την οκτάδα, τελευταίο χαρτί για τη Σερκλ Μπριζ η οποία σε περίπτωση ήττας θα είναι αδιάφορη για τα εναπομείναντα τέσσερα παιχνίδια. Αρκετά ανώτερο σύνολο η Γκενκ, δεν αποτυπώνεται στο σετ, το διπλό στο 2,30 δεν μας βρίσκει αντίθετους.

(19:30) ΚΟΡΤΡΑΪΚ – ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ ΖΙΛΟΥΑΖ

Κάκιστο το ξεκίνημα της Κορτράικ στην έδρα της Γκενκ, από νωρίς έμεινε με 2-0 πίσω στο σκορ δίχως να δείχνει ικανή να αλλάξει κάτι έως το φινάλε. Άμεση επιστροφή στις ήττες, δεν είναι γενικότερα σε καλή κατάσταση με ρεκόρ 1-3-5 στα τελευταία και δεν δείχνει ικανή να διεκδικήσει θέση στην οκτάδα (-7). Οι σημαντικές απουσίες των δύο κανονιών της έπαιξαν σημαντικό ρόλο για την Ούνιον στη φιλοξενία της Έουπεν, κόλλησε στο 0-0, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για όσο μεγαλύτερη διαφορά στα πλέι-οφ πρωταθλήματος σε σχέση με τις ανταγωνίστριες. Σημαντική η επιστροφή φορ Ουντάβ (28 συμ. / 20 γκολ, 10 ασίστ) για τη φιλοξενούμενη, αναγκασμένη να κυνηγήσει τη νίκη η Κορτράικ εξαντλώντας της ελπίδες για οκτάδα, υπό αυτές τις συνθήκες τα γκολ θα μας απασχολήσουν, στο 1,85 το over 2,5.

(21:45) ΣΕΡΕΝΓΚ – ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Χαμένη βγήκε από το ντέρμπι παραμονής η Σερένγκ, ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ, δύσκολα θα καλύψει το -5 για να αποφύγει τα μπαράζ. Τρίτη σερί νίκη για την Κλαμπ Μπριζ, 4-1 την Αντβέρπ στο ντέρμπι κορυφής, εκμεταλλεύτηκε και την γκέλα την Ούνιον και μείωσε στο -7 από την κορυφή. Έχει βρει εκ νέου ρυθμό επιθετικά μετά την αλλαγή στον πάγκο, σκοράρει με ευχέρεια αλλά δεν έκανε το ίδιο στο μεσοβδόμαδο του κυπέλλου όπου γνώρισε την ήττα με 0-3 εντός από τη Γάνδη και αποκλείστηκε από τον τελικό. Στο πρωτάθλημα πλέον στραμμένο το ενδιαφέρον της Κλαμπ Μπριζ για να μην θεωρηθεί αποτυχημένη η χρονιά, όσο και να παλέψει η Σερένγκ, από τη στιγμή που δε σκοράρει (πέντε σερί), δύσκολα θα βάλει εμπόδια στην πρωταθλήτρια.