Τουρκία Δευτέρας: Πρόγραμμα για γκολ

Διασταυρώσεις που κρύβουν γκολ και σηκώνουν πονταρίσματα, ξεχωρίζει τόσο το ντέρμπι στην Πόλη, όσο και η αναμέτρηση δεν εκ των πιο φορμαρισμένων ομάδων της Καϊσέρισπορ με την Αλάνιασπορ στην έδρα της πρώτης.

(19:00) ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ – ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ

Ξεκάθα εκτός ρυθμού και φόρμας εδώ κι ένα μήνα η Γκαζιαντέπ, την ήττα με 3-2 στην έδρα της Αλτάι, ακολούθησε ο αποκλεισμός στο κύπελλο όπου ηττήθηκε με 2-1 στην παράταση στην έδρα της Αλάνιασπορ. Αν κι εκτός έδρας από το ξεκίνημα της σεζόν παρουσιάζει αδυναμίες, τις ξεπερνούσε με την εντός έδρα δυναμική της (9-3-1), πλέον όμως κι εκεί στα δύο τελευταία έμεινε δίχως νίκη (0-1-1) και δίχως γκολ. Εύκολο απόγευμα είχε η Χατάισπορ στη φιλοξενία της Μαλάτιασπορ την οποία φιλοδώρησε με πεντάρα (5-2), εκτός είναι που τα βρίσκει σκούρα από τις αρχές Νοέμβρη τρέχοντας ρεκόρ 2-0-7 με τέσσερις σερί ήττες όλες με βαριά σκορ. Έξι βαθμοί χωρίζουν τις δύο ομάδες, αμφότερες θέλουν να κάνουν την υπέρβαση και να διεκδικήσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, λείπει ωστόσο η σταθερότητα, πιο κοντά στη νίκη βλέπουμε τη γηπεδούχο, δίκαιο το 2,20, αξία βρίσκουμε στα γκολ και το over 2,5 στο 1,80 με αμφότερες αμυντικά να έχουν θέματα.

(19:00) ΚΑΪΣΕΡΙΣΠΟΡ – ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Σε εξαιρετική κατάσταση η Καϊσέρισπορ, αν και ηττήθηκε με 3-2 στο τελευταίο πρωταθλήματος στην έδρα της Τραμπζονσπόρ έπαιξε και πάλι εξαιρετικά, τα σπουδαία ήρθαν μεσοβδόμαδα όπου επικράτησε με 1-2 της Μπεσίκτας εκτός και πήρε εισιτήριο για τα ημιτελικά κυπέλλου. Στο 7-4-2 το ρεκόρ της σε όλες τις διοργανώσεις από τα μέσα Δεκέμβρη, εντός έχει να ηττηθεί από τις αρχές Οκτώβρη, μετρώντας παράλληλα έξι σερί νίκες σε όλες. Εξίσου εντυπωσιακή και η πορεία της Αλάνιασπορ στο αντίστοιχο διάστημα, 7-4-1 το ρεκόρ της, προέρχεται από την εντυπωσιακή πεντάρα επί της Κόνιασπορ εντός (5-1) και τη μεσοβδόμαδη νίκη στην παράταση με 2-1 επί της Γκαζιαντέπ η οποία την οδήγησε στα ημιτελικά κυπέλλου. Αμφότερες σε εξαιρετική κατάσταση, καθαρή τριπλή το παιχνίδι, περιμένουμε γκολ, στο 1,75 βρίσκουμε το over 2,5.

(19:00) ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ – ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Εκεί που έδειχνε να ανεβάζει στροφές η Μπεσίκτας και να βρίσκει σταθερότητα, ήρθε η μεσοβδόμαδη εντός ήττα με 1-2 από την Καϊσέρισπορ η οποία την άφησε εκτός συνέχειας στο μοναδικό στόχο που της είχε απομείνει, το κύπελλο. Είχε προηγηθεί η νίκη με 2-3 στη Σεβάστεια, πλέον η τετράδα αποτελεί τη μοναδική διέξοδο για να σώσει ότι μπορεί σε μία άσχημη σεζόν. Θύμα έκπληξης έπεσε και η Μπασακσεχίρ η οποία μετρούσε τέσσερις σερί νίκες, προηγήθηκε στη φιλοξενία της Καραγκουμρούκ αλλά έδωσε δικαιώματα στην άμυνα, δίχως να μπορεί να βρει απαντήσεις στο προβάδισμα της φιλοξενούμενης με 1-2 το οποίο έμεινε έως το φινάλε. Ντέρμπι με φόντο την τετράδα, από το 2010 έχουν να νικήσουν εκτός οι “Πορτοκαλοί”, έκτοτε στο 3-7-0 η παράδοση με γηπεδούχο της Μπεσίκτας, πιο ισορροπημένο θα περιμέναμε το σετ, το +0,5 ασιατικό διπλό στο 1,73 υπό αυτές τις συνθήκες μπορεί να αποτελέσει επιλογή.