Σέριε Β’ Τετάρτης: Τα GG σε πρώτο πλάνο

Με πέντε ακόμα αναμετρήσεις ολοκληρώνεται η δεύτερη σερί εμβόλιμη αγωνιστική της Σέριε Β’. Το GG έχει αξία σε τρεις από αυτές.

(19:30) ΚΡΟΤΟΝΕ – ΚΟΖΕΝΤΣΑ

Καλαβρέζικο ντέρμπι. Η Κροτόνε δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην έδρα της Λέτσε (3-0), συμπληρώνοντας τρεις σερί ήττες και τέσσερα χωρίς γκολ. Η Κοζέντσα δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο Κόμο (2-1) συμπληρώνοντας 14 χωρίς τρίποντο (9 ήττες). Σε δεινή βαθμολογική κατάσταση αμφότερες, η νίκη είναι μονόδρομος για την Κροτόνε που βρίσκεται σε θέσεις απευθείας υποβιβασμού και στο -5 από την τωρινή της αντίπαλο. Λογικά θα είναι ένα παιχνίδι υπομονής με μπόλικα νεύρα και τον φόβο για ένα μοιραίο λάθος να κάνει τις δύο ομάδες ιδιαίτερα προσεκτικές, το under 2,5 στο 1,72 μοιάζει καλοπληρωμένο για τα δεδομένα του ματς.

(19:30) ΛΕΤΣΕ – ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Η Λέτσε επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες με το 3-0 επί της Κροτόνε, ένα τρίποντο που την έφερε και πάλι στην κορυφή. Λίγα πράγματα από την Τσιταντέλα στην ήττα με 0-1 από την Μπενεβέντο, δείχνει να βρίσκεται σε περίοδο κάμψης μετά από ένα μεγάλο σερί με αποτελέσματα χωρίς ήττα. Η Λέτσε είναι καταιγιστική στην έδρα της, φτάνοντας τα 27 γκολ σε 12 ματς (8-4-0), η Τσιταντέλα συνηθίζει να στέκεται καλά στα μεγάλα ματς όμως τη δεδομένη στιγμή δεν πατάει καλά και πιθανότατα θα λυγίσει. Χωρίς αξία το 1,80 του άσου, θα θέλαμε 1,90+ για να το σκεφτούμε.

(19:30) ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ – ΚΟΜΟ

Μετά από πέντε χωρίς επιτυχία η Μπενεβέντο επέστρεψε στις νίκες περνώντας από μια ζόρικη έδρα (0-1 την Τσιταντέλα). Η Κόμο πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της επικρατώντας δίκαια της Κοζέντσα (2-1) και συμπληρώνοντας πέντε χωρίς ήττα (3-2-0), πλησιάζοντας παράλληλα την οκτάδα. Η Μπενεβέντο δεν είναι στα καλύτερα της, η Κόμο έχει χτυπήσει φόρμα και σκόραρε σε 10/12 ταξίδια της. Σε τιμές αουτσάιντερ το αμφίσκορο έχει λογική (1,95).

(19:30) ΜΠΡΕΣΙΑ – ΑΣΚΟΛΙ

Η Μπρέσια έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ στην υποδοχή της Φροζινόνε όμως ισάριθμες φορές κατάφερε να ισοφαρίσει, σκοράροντας στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων. Τέταρτη ισοπαλία σε έξι ματς μέσα στο 2022 (2-4-0), αγνοεί τη νίκη στην έδρα της από τις αρχές Νοέμβρη. Η Άσκολι νίκησε εύκολα την Αλεσάντρια (3-0) αποδεικνύοντας ότι μπορεί να νικάει και στο γήπεδο της, εκτός έδρας έχει δώσει πολλάκις τα διαπιστευτήρια της (8-2-2). Βγαλμένο βάσει βαθμολογίας το 1,90 του άσου, όμως η αλήθεια είναι διαφορετική. Δεν έχουμε σοβαρές αντιρρήσεις για την κόντρα όμως το GG σίγουρα είναι καλύτερη επιλογή (1,95).

(19:30) ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ – ΡΕΤΖΙΝΑ

Η Φροζινόνε προηγήθηκε δύο φορές στην έδρα της Μπρέσια όμως στις καθυστερήσεις έχασε το τρίποντο (2-2), μένοντας για τρίτο χωρίς νίκη. Προβληματίζει ανασταλτικά, δέχθηκε 7 γκολ σε αυτό το διάστημα. Η Ρετζίνα μετά από ένα παρατεταμένο ντεφορμάρισμα επιστρέφει στις υψηλές πτήσεις, καθώς νικώντας 2-0 την ουραγό Πορντενόνε έφτασε τις τρεις σερί νίκες και ξεκόλλησε από την ουρά. Για γέλια το 1,60 του άσου, η αξία βρίσκεται στο ασιατικό +1 διπλό (1,75). Από κοντά και το τεράστιο 2,10 του GG.