CL Τετάρτης: Δεν λογαριάζουν από έδρες οι Βαυαροί

20-5-0 εκτός έδρας σερί τρέχει στο Τσάμπιονς Λιγκ η Μπάγερν, η οποία θέλει να βάλει τέλος στο παραμύθι της Βιγιαρεάλ. Προβάδισμα έδρας για την Τσέλσι απέναντι στη Ρεάλ.

(22:00) ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ – ΜΠΑΓΕΡΝ

Η Βιγιαρεάλ επιστρέφει σε προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά μετά το 2009. Για να τα καταφέρει χρειάστηκε ένα επιβλητικό διπλό στο Τορίνο, σκοράροντας τρεις φορές μετά το 78’ στην έδρα της Γιουβέντους (0-3). Εντός συνόρων συνεχίζει την προβληματική της πορεία, μετά από ένα δυνατό σερί που την επανέφερε στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου πλέον τρέχει 1-0-3 σερί, μετρώντας δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες χωρίς να σκοράρει. Αμφίβολος είναι ο εξτρέμ Τσουκουέζε.

Η Μπάγερν ζορίστηκε στο πρώτο ματς με τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία (ισοφάρισε στο 90’), όμως στην επανάληψη ήταν καταιγιστική. Με τον Λεβαντόφσκι να κάνει χατ-τρικ από το 23’ επικράτησε με 7-1 και έκανε ρεκόρ εξασφαλίζοντας την 20η της παρουσία σε προημιτελική φάση του θεσμού. Εντός συνόρων το 1-4 επί της Φράιμπουργκ δεν ήρθε όσο εύκολα υποδεικνύει το τελικό σκορ (1-1 ως το 73’), ενώ το γεγονός ότι αγωνίστηκε για 17 δευτερόλεπτα με 12 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο ίσως φέρει τιμωρία της. Εκτός έχουν τεθεί οι αναπληρωματικοί Τολισό, Τσούπο-Μοτίνγκ.

Πιθανές ενδεκάδες:
Βιγιαρεάλ (4-3-3):
Rulli; Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza; Trigueros, Capoue, Parejo; Lo Celso, Gerard Moreno, Danjuma.
Μπάγερν (4-2-3-1): Neuer; Pavard, Süle, Hernández, Davies; Kimmich, Goretzka; Sané, Müller, Coman; Lewandowski.

Η εξαιρετική είναι από πέρσι η ευρωπαϊκή πορεία της Βιγιαρεάλ με τον Έμερι στον πάγκο, όμως κάπου εδώ το ταξίδι της θα λάβει τέλος. Η Μπάγερν βρίσκεται σε άλλο επίπεδο, δεν λογαριάζει από έδρες (20-5-0 σερί σε εκτός έδρας αναμετρήσεις για το Τσάμπιονς Λιγκ) και πιθανότατα θα προκριθεί στην επόμενη φάση με 2/2 νίκες. Οριακά κάτω από το 1,70 το ασιατικό -0,75 διπλό, κρατάμε το 2 & over 1,5 στο 1,73.

(22:00) ΤΣΕΛΣΙ – ΡΕΑΛ

H Tσέλσι εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία της για να κάνει το 2/2 με αντίπαλο τη Λιλ. Ταξίδεψε στη Γαλλία με το 2-0 του Λονδίνου στις αποσκευές της, μπήκε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο και στο ημίωρο βρέθηκε πίσω στο σκορ, κομβική στιγμή η ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ενώ νωρίτερα δεν είχε απειλήσει. Αυτό το γκολ έκοψε τη φόρα στους Γάλλους και στην επανάληψη οι Άγγλοι σφράγισαν την πρόκριση με ακόμα μια νίκη (1-2). Μετά από έξι συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις η Τσέλσι γνώρισε την ήττα-σοκ με 1-4 από την Μπρέντφορντ, προηγήθηκε στο 48’ αλλά μέσα σε 12’ είχε δεχθεί τρία γκολ, με την άμυνα της να πελαγοδρομεί. Τραυματίας είναι ο Τσίλγουελ, αμφίβολοι είναι οι Χάντσον-Οντόι, Κρίστενσεν, με το δεύτερο να έχει περισσότερες πιθανότητες να προλάβει.

Ονειρεμένη βραδιά για τη Ρεάλ στον επαναληπτικό με την Παρί, με τρία γκολ του Μπενζεμά μέσα σε ένα 20λεπτο απέκλεισε τους Γάλλους νικώντας με 3-1. Στο πρωτάθλημα ίδρωσε αλλά πέρασε με 1-2 από το Βίγκο και την έδρα της Θέλτα, με τον Μπενζεμά να συνεχίζει να τρομοκρατεί κάθε άμυνα που βρίσκει απέναντι του (δύο γκολ). Έχει προκριθεί σε 30/36 παρουσίες της σε προημιτελική φάση ενώ εκτός έδρας μετράει εννιά συνεχόμενα NG σε επίπεδο Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν έχει απουσίες, παίζεται η παρουσία του Αντσελότι στον πάγκο καθώς διαγνώστηκε με κορονοϊό προ εβδομάδας.

Τσέλσι (3-4-3):
Mendy; Azpilicueta, Chalobah, Rüdiger; James, Kanté, Jorginho, Alonso; Kovačic, Havertz, Pulišić.
Ρεάλ (4-3-3): Courtois; Carvajal, Éder Militão, Alaba, Mendy; Kroos, Casemiro, Modrić; Valverde, Benzema, Vinícius Júnior.

Οι δύο ομάδες συγκρούστηκαν στον ημιτελικό της περσινής διοργάνωσης, με την Τσέλσι να παίρνει την πρόκριση (1-1 εκτός, 2-0 εντός) και στη συνέχεια να κατακτά το τρόπαιο. Η Τσέλσι έφαγε γερό χαστούκι στην Πρέμιερ Λιγκ, ένα εντελώς απρόσμενο αποτέλεσμα για μια τόσο σταθερή ανασταλτικά ομάδα. Αυτό το στραπάτσο όμως μάλλον ήταν ένα άσχημο απόγευμα, περιμένουμε την Τσέλσι να εμφανιστεί σοβαρή σε αυτό το μεγάλο παιχνίδι. Η Ρεάλ απογοήτευσε στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Παρί ενώ και στον επαναληπτικό πριν το ξέσπασμα στο δεύτερο μισό της επανάληψης έμοιαζε να είναι στα χαμένα. Προβάδισμα στον άσο σε ένα ματς με αρκετή ισοπαλία μέσα, από την στιγμή που η Τσέλσι του Τούχελ ποντάρει πολλά στην άμυνα και η Ρεάλ του Αντσελότι θα επιδιώξει να κρατήσει χαμηλά το ρυθμό, το σκηνικό είναι στρωμένο για τα σκοράκια 1-0/2-0/2-0/(1-1) σε αποδόσεις γύρω στο διπλασιασμό. Για όσους θέλουν μια πιο «παραδοσιακή» επιλογή, υπάρχει ο -0,25 άσος (1,82).