Σούπερ Λίγκα Σαββάτου: Θηρίο στην Τρίπολη

Πέντε σερί νίκες μετράει ο φορμαρισμένος Αστέρας στην Τρίπολη, κρατώντας ανέπαφη την εστία του στα έξι πιο πρόσφατα. Ο ελλιπής Ιωνικός θα τα βρει σκούρα στην Αρκαδία.

(19:30) ΑΣΤΕΡΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ

Ο Αστέρας δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική, στο τελευταίο του παιχνίδι είχε νικήσει δίκαια τον ΠΑΣ ξεφεύγοντας στο +3 για τα πλέι-οφ. Μετράει πέντε σερί νίκες χωρίς να δεχθεί γκολ, ενώ εντός έδρας τρέχει αήττητο σερί επτά αγώνων (6-1-0), διατηρώντας λευκό παθητικό στα έξι πιο πρόσφατα. Ο Ιωνικός το πάλεψε για ένα ημίχρονο στην υποδοχή του Ολυμπιακού, δέχθηκε γκολ με μακρινό σουτ και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες πριν την ανάπαυλα, στην επανάληψη δύο γρήγορα γκολ διαμόρφωσαν το 0-3. Δεν νιώθει καθόλου άνετα πλέον, ο Ατρόμητος με τη μεσοβδόμαδη νίκη του τον πλησίασε στους πέντε βαθμούς, έχοντας και δύο ματς λιγότερα. Σημαντικές οι απουσίες των βασικών αμυντικών Μύγα, Τσιγκρίνσκι, παραμένουν εκτός οι Τουράμ, Βαλέντε. Δύσκολο το έργο του Ιωνικού απέναντι στον φορμαρισμένο Αστέρα, ειδικά από την στιγμή που έχει σημαντικές απουσίες. Προβάδισμα στο 1 & under 3,5 (1,98).

(19:30) ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Ο Απόλλωνας κράτησε την ΑΕΚ στο μηδέν για ένα ημίχρονο όμως δεν απέφυγε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του (3-0). Συμπληρώνοντας οκτώ παιχνίδια χωρίς γκολ έμεινε στο -9 από την παραμονή. Ο Τζιανλούκα Φέστα δεν υπολογίζει για διαφορετικούς λόγους τους Φατιόν, Άλβες, Φαν Λα Πάρα, Σαχλί, Σόρτσαν, Λισγάρα, Ματέι .Ο Παναιτωλικός κινήθηκε σε ρηχά νερά στην ήττα με 0-1 από τον ΠΑΣ, σε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες αξιόλογες ευκαιρίες. Τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα όμως διατηρεί απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Μεσοβδόμαδα έβγαλε το λάδι στον Ολυμπιακό όμως αποκλείστηκε στην παράταση και ενώ κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του ως το 92’. Εκτός έμεινε ο βασικός χαφ Ντουάρτε. Ο Απόλλωνας καίγεται όμως πως να εμπιστευτείς μια ομάδα με ηθικό στα τάρταρα και μετά από οκτώ αγώνες χωρίς γκολ. Αν ο Παναιτωλικός δεν ήταν κουρασμένος και άδειος ψυχολογικά από την υπερπροσπάθεια της Τετάρτης θα κοιτούσαμε δεξιά.