Σούπερ Λίγκα Κυριακής: Σφαγή για την τετράδα

ΠΑΟ, ΑΕΚ και Άρης μάχονται πόντο-πόντο για δύο ευρωπαϊκά εισιτήρια. Με τον κακό του δαίμονα ΠΑΣ παίζει ο πρώτος, μεταξύ τους στο ΟΑΚΑ οι δύο κιτρινόμαυροι.

(19:00) ΠΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο ΠΑΣ συνεχίζει να αρνείται να πάρει τον ρόλο του κομπάρσου στα πλέι-οφ, λύγισε με γκολ στο 90’ στην Τούμπα και αφού κράτησε τον Ολυμπιακό στο 1-1 απέφυγε για τρίτη φορά φέτος να δεχθεί γκολ από τον Άρη (0-0 στη Θεσσαλονίκη). Θεωρητικά διατηρεί ελπίδες για την τετράδα, είναι στο -5. Σημαντική η απουσία του χαφ Ντομίνγκες. Ο Παναθηναϊκός με καλή εμφάνιση και εκμεταλλευόμενος τη δυστοκία του ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια τεράστια νίκη επί του Δικεφάλου στη Λεωφόρο (2-1), ένα τρίποντο το οποίο σε συνδυασμό με τις γκέλες των ΑΕΚ, Άρη τον έφερε στην τέταρτη θέση και στο -1 από την τρίτη Ένωση. Βιγιαφάνιες, Καρλίτος τέθηκαν εκτός, λείπουν καιρό οι Μακέντα, Λούντκβιστ. Ο Παναθηναϊκός παραδοσιακά ζορίζεται στα Γιάννενα (13-7-13 η παράδοση σε όλες τις διοργανώσεις), ενώ τα τελευταία χρόνια ο ΠΑΣ αποτελεί τον κακό του δαίμονα, οι Γιαννιώτες μετράνε έξι συνεχόμενες εντός έδρας νίκες επί του τριφυλλιού και επικράτησαν σε 4/5 τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας. 15 σερί under 2,5 μετράει ο ΠΑΣ, ο Παναθηναϊκός οφείλει να είναι ψυλλιασμένος μετά από τόσες αποτυχίες απέναντι στους Γιαννιώτες. Πάμε με το σενάριο των λίγων τερμάτων, 1,72 πληρώνει το under 2,25.

(20:30) ΑΕΚ – ΑΡΗΣ

Η ΑΕΚ έβαλε τέλος στο σερί ηττών της στο «Καραϊσκάκης», αποσπώντας 1-1. Πίσω στο σκορ στο ημίωρο, ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου και στην επανάληψη κυνήγησε επί ίσοις όροις το τρίποντο, είχε τις ευκαιρίες της αν και ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες. Είδε τον ΠΑΟ να την  πλησιάζει στο -1 καθώς η Ένωση έχει επικρατήσει μόνο σε 1/6 τελευταία παιχνίδια της. Αρκετές οι επιστροφές στην ενδεκάδα της, εκτός έμειναν οι Σιμόες, Ανσαριφάρντ. Ο Άρης απέτυχε για τρίτη φορά φέτος να νικήσει τον ΠΑΣ (0-0), μένοντας ισάριθμες φορές στο μηδέν. Κακός στο πρώτο μέρος, ανέβηκε στην επανάληψη όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης, το επιθετικό του πρόβλημα παραμένει οξύ. Τρίτο χωρίς νίκη, δεν κατάφερε να πάρει το πιο βατό παιχνίδι των πλέι-οφ και έχασε τεράστια ευκαιρία για να πατήσει στην τρίτη θέση (-1). Έχει κάκιστη παράδοση στην έδρα της ΑΕΚ, μετρώντας μόλις 4 διπλά σε 60 αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις. Σημαντική η απουσία του αναντικατάστατου στόπερ Μπράμπετς. Δύο ομάδες που σε καμία περίπτωση δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη. Κάπως χαμηλό το 2,00 του άσου, θα δώσουμε μικρό προβάδισμα στο Χ2 (1,95). Τσιμπημένο προς τα πάνω το 2,20 του αμφίσκορου, η ΑΕΚ διψάει για μια νίκη, ο Άρης έχει κάνει δύο καλές εμφανίσεις απέναντι στην Ένωση φέτος και δύσκολα θα μείνει για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς γκολ. Έχει αρκετή ισοπαλία μέσα (3,51), θα ρίξουμε και κάνα κέρμα στο 6,80 του 1-1 για τελικό σκορ.