Σούπερ Λίγκα Κυριακής: Μαύρα σύννεφα στη Φιλαδέλφεια

Η ΑΕΚ αποκλείστηκε για ακόμα μια φορά από τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο και η απογοήτευση στο στρατόπεδο της είναι τεράστια. Έχοντας σύμμαχο την παράδοση ο Ολυμπιακός έχει ξεκάθαρο προβάδισμα.

(15:00) ΟΦΗ – ΒΟΛΟΣ

Ο ΟΦΗ δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική, προηγουμένως είχε νικήσει με ανατροπή τον ΠΑΟ (3-2). Ο Βόλος μετά την έδρα της ΑΕΚ πέρασε και από αυτήν του Άρη (0-2), σκοράροντας δις στο τελευταίο 10λεπτο και ενώ νωρίτερα δεν είχε περάσει το κέντρο. Έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του ανασταλτικά, καθώς δεν επέτρεψε φάσεις στους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες κυνηγάνε τα πλέι-οφ (-1 και -2 αντίστοιχα) και με το πρόγραμμα που έχουν (3 σερί εκτός ο ΟΦΗ, με Ολυμπιακό στο επόμενο ο Βόλος) είναι αναγκασμένες να χτυπήσουν αυτό το ματς. Μεγάλα τα τεσσάρια στο διπλό (4,00), έχει λογική το αμφίσκορο (1,83).

(15:30) ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από ήττα-ανατροπή με 2-1 από τον ΠΑΟΚ, σε ένα ματς που άξιζε έναν βαθμό τον οποίο έχασε με γκολ στο 89’. Τρίτη σερί ήττα όμως  παραμένει στο +1 για τα πλέι-οφ. Μεσοβδόμαδα σφράγισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου νικώντας 0-1 στην Καρδίτσα. Κώτσιρας, Μαουρίτσιο, Λούντκβιστ, Αλεξανδρόπουλος είναι εκτός. Η Λαμία προηγήθηκε μεσοβδόμαδα στο Περιστέρι αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τον Ατρόμητο (3-1). Είδε αήττητο σερί τριών αγώνων να παίρνει τέλος (2-1-0) και η διαφορά του από την  προτελευταία θέση μειώθηκε στο +5. Εκτός είναι οι Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Σαραμαντάς, Μανούσος, Προβιδάκης. Ο ΠΑΟ θέλει διακαώς να βάλει στοπ στον κατήφορο και να επιστρέψει στις νίκες, η Λαμία είναι σκληρό καρύδι όμως ξόδεψε δυνάμεις μεσοβδόμαδα και έχει σημαντικές απουσίες. Ο άσος ανεβαίνει στο 1,84 με το 1 & under 3,5.

(17:15) ΠΑΟΚ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Από δύο σπουδαίες αλλά και άκρως αγχωτικές νίκες προέρχεται ο ΠΑΟΚ, που μετά τη νίκη-ανατροπή επί του ΠΑΟ (2-1) απέκλεισε την ΑΕΚ, πάλι με ανατροπή (1-2/ 95’/ 97’). Σε κανένα από τα δύο ματς δεν ήταν καλός όμως πλέον έχει μπει στο καλούπι του Λουτσέσκου και κερδίζει χωρίς να χρειάζεται να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης. Τρέχει 8-1-0 σερί στο πρωτάθλημα που τον έχει φέρει στο +5 από την ΑΕΚ και στο -9 από τον Ολυμπιακό. Πολύ σημαντικές οι απουσίες των Ίνγκασον, Κούρτιτς. O Ατρόμητος με δυνατή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή απέναντι στη Λαμία (3-1), χάρη σε δύο γκολ του Κουλούρη. Νίκη-χρυσάφι για τους Περιστεριώτες που είχαν βρεθεί σε δεινή βαθμολογική θέση, πλησίασαν στο -5 την παραμονή έχοντας ακόμα και τρία ματς λιγότερα από μερικές ομάδες. Σημαντική η απουσία του πρώτου σκόρερ Κουλούρη (8 γκολ). Ματς-παγίδα για τον  ΠΑΟΚ που δεν θα έχει τους δύο καλύτερους παίκτες του, έχει την Μίντιλαντ (Πέμπτη) στο πίσω μέρος του κεφαλιού του και συνηθίζει να ζορίζεται στα ματς με τον Ατρόμητο. Πολύ GG έχει η μεταξύ τους παράδοση, η απουσία Ίνγκασον δίνει πόντους στο καλοπληρωμένο αμφίσκορο (2,27). Εναλλακτικά υπάρχει το 1 & under 3,5 (1,91).

(19:30) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ

O Oλυμπιακός  την προηγούμενη αγωνιστική επιβλήθηκε με 0-3 επί του Ιωνικού, σε ένα ματς στο οποίο ο Αγκιμπού άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ, ο Βάτσλικ έκανε δύο σπουδαίες αποκρούσεις πριν το ημίχρονο και τα πάντα κρίθηκαν με δύο γρήγορα γκολ στην επανάληψη. Μεσοβδόμαδα τα χρειάστηκε για να αποκλείσει τον Παναιτωλικό στο κύπελλο, καθώς αν και προηγήθηκε νωρίς ισοφαρίστηκε στο 85’ και χρειάστηκε δύο γκολ του Μασούρα (92’ και 115’) για να αποφύγει τον αποκλεισμό. Η ΑΕΚ την προηγούμενη Κυριακή  επικράτησε με 3-0 επί του Απόλλωνα, σε ένα ματς στο οποίο σκόραρε τρεις φορές στην επανάληψη. Επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο κολλητές ήττες, χάνοντας σε 4/7 τελευταία για το πρωτάθλημα έχει μείνει στο -5 από τη δεύτερη θέση. Μεσοβδόμαδα απέτυχε και πάλι σε παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, καθώς αν και προηγήθηκε στο 83’ γνώρισε τον αποκλεισμό από το κύπελλο δεχόμενη γκολ στο 95’ και στο 97’ (1-2). Τεράστια απογοήτευση στο στρατόπεδο της, το κύπελλο αποτελούσε το βασικό της στόχο για το υπόλοιπο της σεζόν. Έχασε με τραυματισμό τον πρώτο σκόρερ Αραούχο (10 γκολ), ενώ Μάνταλος, Στάνκοβιτς παραμένουν εκτός. Ο Ολυμπιακός έκανε ροτέισον μεσοβδόμαδα, εν αντιθέσει με την ΑΕΚ που ξόδεψε πολλές δυνάμεις και γνώρισε τεράστια απογοήτευση. Αν προσθέσουμε στην εξίσωση τις απουσίες της Ένωσης και την τραγική παράδοση που έχει στον Πειραιά (έχασε 15/17 τελευταία στην έδρα του ΟΣΦΠ) δεν μπορούμε παρά να πάμε στον άσο (1,80).