Σέριε Β’ Σαββάτου: Χωρίς ανάσα

Χωρίς ανάσα συνεχίζονται οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των ομάδων που προέρχονται από δύο κολλητές εμβόλιμες αγωνιστικές. Εντελώς απρόβλεπτη αγωνιστική.

(15:00) ΚΟΜΟ – ΜΠΡΕΣΙΑ

Η Κόμο είδε αήττητο σερί πέντε αγώνων να παίρνει τέλος άδοξα με το διασυρμό με 5-0 από την Μπενεβέντο, σε παιχνίδι που έπαιζε με 10 παίκτες από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπρέσια ήταν καταιγιστική στο 2-0 επί της Άσκολι, που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και 4-0. Πρώτη εντός έδρας νίκη από τις αρχές Νοέμβρη, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ εκτός έδρας έχει το καλύτερο ρεκόρ στην κατηγορία (9-2-1). Πολύ δυνατή η Μπρέσια όμως η Κόμο αξίζει σεβασμό στην έδρα της. Πάσο.

(15:00) ΤΕΡΝΑΝΑ – ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ

Η Τερνάνα γνώρισε συντριβή στην έδρα της ΣΠΑΛ (5-1), η Κρεμονέζε έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες στο εντός έδρας 0-0 με τη Βιτσέντζα που την άφησε στην τρίτη θέση. Είναι ομάδες με επιθετική φιλοσοφία, το over 2,5 σε αποδόσεις διπλασιασμού είναι δελεαστικό. Κρατάμε μικρό καλάθι σε πρώτη φάση γιατί η Τερνάνα μετά την προηγούμενη βαριά της ήττα (2-4 από την Άσκολι) έπαιξε πολύ συντηρητικά στα επόμενα 2-3 ματς.

(15:00) ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ – ΠΟΡΝΤΕΝΟΝΕ

Ντέρμπι ουραγών, απέχουν 5 και 8 βαθμούς από τα μπαράζ παραμονής. Από τέσσερις σερί ισοπαλίες προέρχεται η Βιτσέντζα που έφυγε με το 0-0 από την Κρεμόνα. Είχε χαμένο πέναλτι αλλά και τύχη βουνό στις άπειρες ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι. Η Πορντενόνε έχασε με 1-4 από τη Μόντσα και συμπλήρωσε τέσσερις σερί ήττες. Η Βιτσέντζα το παλεύει, ενισχύθηκε πολύ το Γενάρη και πιστεύει στην παραμονή, δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο για μια Πορντενόνε που αποδυναμώθηκε και οδεύει από ήττα σε ήττα. Τελικός και για τις δύο ομάδες, θα πάμε με αυτή που το θέλει περισσότερο. Στο 2,00 ο άσος.

(15:00) ΠΑΡΜΑ – ΣΠΑΛ

Δυνατή εμφάνιση από την Πάρμα στην σκληρή έδρα της Πίζα, πήρε το 0-0 και είναι η ομάδα που άξιζε περισσότερο τη νίκη. Η ΣΠΑΛ επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες μετά από εννιά ανεπιτυχείς προσπάθειες με το θρίαμβο επί της Τερνάνα (5-1). Γρίφος, παιχνίδι με το παιχνίδι η Πάρμα εμφανίζει κάτι το διαφορετικό, η άμυνα της προκάλεσε γέλια στην Κρεμόνα και με την Τερνάνα εντός, όμως δεν επέτρεψε φάση στην Πίζα μεσοβδόμαδα. Αδύνατη η πρόβλεψη.

(15:00) ΚΟΖΕΝΤΣΑ – ΑΛΕΣΑΝΤΡΙΑ

Η Κοζέντσα προηγήθηκε με 0-2 και με 2-3 στο καλαβρέζικο ντέρμπι με την Κροτόνε όμως στις καθυστερήσεις έχασε ένα τρίποντο (3-3) που θα ήταν το παρθενικό της μετά από 15 αγώνες. Η Αλεσάντρια προηγήθηκε της Περούτζια όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα (1-2) αν και άξιζε ένα βαθμό. Η Κοζέντσα προσπαθεί να παίξει πιο επιθετικά, έχει αρχίσει να σκοράρει και με το σετ κομμένο στη μέση θα δώσουμε ένα μικρό προβάδισμα στον DNB άσο της (1,84). Έχει μπόλικη ισοπαλία μέσα.

(17:15) ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ – ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Η σκληρόπετση Περούτζια πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Αλεσάντρια και πάτησε στην οκτάδα. Η Μπενεβέντο ήταν καταιγιστική στο 5-0 επί της Κόμο, παίζοντας με παίκτη παραπάνω σχεδόν σε ολόκληρο το ματς. Τριπλή είναι, έχει αρκετή ισοπαλία μέσα.