Σέριε Β’ Κυριακής: Σε λεπτό σκοινί

Με πέντε πολύ αμφίρροπες αναμετρήσεις ολοκληρώνεται η 28η αγωνιστική, ξεχωρίζει το Κροτόνε – Αλεσάντρια που θα παίξει σημαντικό ρόλο στη μάχη της παραμονής.

(16:30) ΑΣΚΟΛΙ – ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Η Άσκολι το πάλεψε όσο μπορούσε στο Λέτσε αλλά δεν απέφυγε την ήττα (3-1), είχε δοκάρι προς το τέλος για να ισοφαρίσει σε 2-2. Η Φροζινόνε παρά την φτωχή της εμφάνιση νίκησε 1-0 την Κοζέντσα και παραμένει εντός οκτάδας (+2) αλλά και μακριά από την απευθείας άνοδο (-7). Μέτρια στην έδρα της η Άσκολι (4-4-5), δεν πεθαίνει και για να μπει στα πλέι-οφ. Η Φροζινόνε έχει τιμωρημένο τον γκολτζή της και δεν είναι στα καλύτερα της. Καλύτερα πάσο, αν φύγει από το Χ γέρνει λίγο προς τα δεξιά.

(16:30) ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ – ΤΕΡΝΑΝΑ

Η Βιτσέντζα λύγισε χωρίς να προβάλλει αντίσταση στην έδρα της Ρετζίνα (3-1), πλήρωσε τις πολλές απουσίες που συνεχίζονται και τώρα. Η Τερνάνα είχε άγιο στο πρώτο μέρος της υποδοχής της Πορντενόνε όμως στην επανάληψη σκόραρε νωρίς και κράτησε χωρίς άγχος το τρίποντο (1-0). Αρκετές οι απουσίες και στο στρατόπεδο της όπου ο covid έκανε την εμφάνιση του. Η ανάγκη της Βιτσέντζα για μια νίκη και η αγωνιστική φιλοσοφία της άνετης βαθμολογικά Τερνάνα δίνουν πόντους στα γκολ όμως οι απουσίες μας κάνουν διστακτικούς, πόσο μάλλον όταν δεν ξέρουμε τι να περιμένουμε από τους φιλοξενούμενους που θα κάνουν το Σάββατο τα τελευταία τους τεστ. Το αφήνουμε για το live.

(16:30) ΚΟΖΕΝΤΣΑ – ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Η Κοζέντσα στάθηκε καλά στην έδρα της Φροζινόνε και σε γενικές γραμμές δικαιούταν ένα βαθμό, τον οποίο έχασε στα τελευταία λεπτά (1-0). Η Μπενεβέντο δεν ήταν καλή στην υποδοχή της Κρεμονέζε, το τελικό 1-1 την αφήνει ικανοποιημένη καθώς ειδικά στο φινάλε γλίτωσε σε τεράστιες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων. Δεν τίθεται θέμα για την ανωτερότητα της Μπενεβέντο όμως η Κοζέντσα έχει βελτιωθεί και στην έδρα της δεν τα παρατάει εύκολα. Σκέψεις για το αμφίσκορο (1,95), η επίθεση της Κοζέντσα έχει ανέβει επίπεδο, όμως η Μπενεβέντο είναι σφιχτή εκτός έδρας (12/13 under 2,5).

(16:30) ΚΡΟΤΟΝΕ – ΑΛΕΣΑΝΤΡΙΑ

H Κροτόνε δέχθηκε τρία γκολ από ημίχρονο στην Πίζα και η αντεπίθεση που επιχείρησε στην επανάληψη έμεινε ανολοκλήρωτη (3-2). Πέμπτη ήττα στα τελευταία έξι, εννιά χωρίς νίκη (0-4-5), έμεινε στο -8 από τα μπαράζ υποβιβασμού. Η Αλεσάντρια έπαιξε για σχεδόν 65’ με παίκτη παραπάνω στην υποδοχή της Κόμο όμως δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο (1-1), η διαφορά της από την παραμονή είναι στο -4 και από τον απευθείας υποβιβασμό στο +6. Τελικός για την Κροτόνε, αν δεν πάρει αυτό το ματς δεν μπορεί να ελπίζει σε παραμονή. Τεράστια η πίεση για μια ομάδα που κοντεύει να ξεχάσει από πότε έχει να πανηγυρίσει νίκη. Δεν θα μπλέξουμε.

(16:30) ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ – ΛΕΤΣΕ

Η Περούτζια με δύο γκολ μετά το 81’ έχασε στην Μπρέσια, έπαιζε από το 30’ με παίκτη λιγότερο όμως δεν άξιζε τίποτα παραπάνω από την ήττα (2-1),  καθώς η εστία της βομβαρδίστηκε από το πρώτο λεπτό. Τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα για τη Λέτσε, που νίκησε δίκαια την Άσκολι (3-1) αν και στο φινάλε λίγο έλειψε να ισοφαριστεί. Οδηγεί την κούρσα στη βαθμολογία, ούσα στο +2 από την τρίτη θέση. Εκτός έδρας (5-6-2) προέρχεται από 8/9 under 2,5, τα μισά ήταν under 1,5. Τριπλή είναι, έχει μπόλικη ισοπαλία μέσα (3,15).