Σέριε Α’ Σαββάτου: Πιθανή παγίδα σε must-win για την Ίντερ

Η Ίντερ έκλεψε με τύχη τη νίκη στην έδρα της Γιούβε όμως εδώ και καιρό σέρνεται και η πάντα επικίνδυνη Βερόνα καραδοκεί. Πιθανή ισοπαλία στην Έμπολι, σε ελεύθερη πτώση η Κάλιαρι.

(16:00) ΕΜΠΟΛΙ – ΣΠΕΤΣΙΑ

Οριακή αλλά δίκαιη ήττα για την Έμπολι στο γειτονικό ντέρμπι με την Φιορεντίνα (1-0), συμπλήρωσε 14 χωρίς τρίποντο όμως η παραμονή δεν χάνεται (+11). Η Σπέτσια με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε το εξάποντο με τη Βενέτσια (1-0) και κλείδωσε την παραμονή (+10). Άνετες και οι δύο όμως δεν έχουν λόγο να ρισκάρουν ιδιαίτερα, με ένα βαθμό θα κάνουν ακόμα ένα βήμα προς την παραμονή. Τσιμπημένη προς τα πάνω η απόδοση της ισοπαλίας (3,50).

(19:00) ΙΝΤΕΡ – ΒΕΡΟΝΑ

Τυχερή στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους η Ίντερ, είδε τους γηπεδούχους να κυριαρχούν όμως έκλεψε το διπλό (0-1) χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Τσαλχάνογλου, ο οποίος είχε αστοχήσει στην πρώτη του προσπάθεια αλλά ευστόχησε στην επανάληψη. Τεράστιο διπλό που της έδωσε την δυνατότητα να κρατηθεί κοντά στην κορυφή, είναι στο -4 αλλά έχει ένα ματς λιγότερο. Τιμωρημένος ο αρχισκόρερ Λαουτάρο (14 γκολ). Η Βερόνα νίκησε 1-0 την Τζένοα σκοράροντας από τα αποδυτήρια και παραμένει στο πρώτο μισό της βαθμολογίας διανύοντας μια καλή περίοδο για την ίδια (5-3-2 σερί). Στοιχειωμένο είναι το γήπεδο του Μιλάνου για την ίδια, δεν έχει κερδίσει ποτέ εκεί είτε Ίντερ, είτε Μίλαν. Αμφίβολος ο κομβικός χαφ Μπαράκ (10 γκολ). Η Ίντερ δεν είναι καλά, χωλαίνει εδώ και μήνες. Η νίκη είναι μονόδρομος για την ίδια όμως η Βερόνα παίζει χωρίς άγχος και είναι άκρως επικίνδυνη επιθετικά. Προς τα γκολ κοιτάζουμε, το over 3 δεν μας συγκινεί σαν γραμμή όμως το 1,90 του GG αλλά και το 2,20 του GG & over 2,5 αξίζουν μια πιστολιά.

(21:45) ΚΑΛΙΑΡΙ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

H Κάλιαρι μπήκε δυναμικά στο 2022 όμως με το που βρέθηκε εκτός ζώνης υποβιβασμού επέστρεψε στις αποκαρδιωτικές εμφανίσεις. Διασυρμός στο Ούντινε και τέταρτη σερί ήττα με 11 γκολ παθητικό, η αδυναμία των Βενέτσια, Τζένοα που την ακολουθούν την κρατάνε στο +3 από την 18η θέση. Η Γιουβέντους παρά την καλή εμφάνιση γνώρισε μια άδικη ήττα από την  Ίντερ (0-1), την πρώτη μετά από 16 αγώνες χωρίς ήττα. Τέλος στα όνειρα διεκδίκησης του τίτλου (-8), είδε τη Ρόμα να την πλησιάζει στους 5 βαθμούς για την τετράδα.  Σε ελεύθερη πτώση βρίσκεται η Κάλιαρι, ο Βλάχοβιτς θα έχει αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει απέναντι της. Η Γιουβέντους έχει εξαιρετική παράδοση στη Σαρδηνία και το διπλό είναι στο χέρι της. Δίκαιο το 1,77 του -0,75 διπλού.