Πρέμιερ Σαββάτου: Παιχνίδι με τα γκολ

Δύο καλά ζευγάρια για να κυνηγήσει κάποιος τα γκολ περιλαμβάνει το πρόγραμμα του Σαββάτου της Πρέμιερ Λιγκ, στο φινάλε του η πρωτοπόρος Σίτι αντιμετωπίζει τη Νόριτς λίγες μέρες πριν το παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ με τη Σπόρτινγκ.

(14:30) ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Εξαιρετική για ένα ημίχρονο στο Μπέρνλι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, προηγήθηκε με τον Πογκμπά στο 18’ αλλά δεν το καθάρισε και στην επανάληψη ήταν άλλη ομάδα, ισοφαρίστηκε μόλις στο 47’ και δεν μπόρεσε να ξαναπάρει τα ηνία, μένοντας τελικά στο 1-1. Έπεσε έτσι 6η στην κατάταξη και ήδη υπάρχει μια σχετική εσωστρέφεια στην ομάδα, καθώς φαίνεται πως σε ορισμένους παίκτες δεν αρέσουν κάποιες από τις επιλογές του Ράγκνικ (ίσως τυχαία, ίσως όχι τυχαία, οι φήμες βγήκαν λίγο μετά την απόφαση του Γερμανού να αφήσει στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο). Φοβερό διπλό πανηγύρισε από την πλευρά της η Σαουθάμπτον μέσα στην έδρα της Τότεναμ, με εξαιρετική εμφάνιση και δύο γκολ στο φινάλε (79’, 82’) πέρασε με 2-3. Το VAR τη γλίτωσε από ισοφάριση στο 93’, συνολικά πάντως άξιζε απόλυτα το τρίποντο. Ωραία ομάδα στο μάτι οι “άγιοι”, έρχονται από 6/8 over 2,5, τα άλλα δύο ήρθαν 1-1, επισκέπτονται μια Γιουνάιτεντ που έχει ανάγκη από βαθμούς κι από μια πειστική εμφάνιση μετά τις γκέλες απέναντι σε Μπέρνλι και Μίντλεσμπρο. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να δούμε γκολ, ικανοποιητικό το 1,72 που βρίσκουμε στο over 2,5.

(17:00) ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ – ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Τοπικό ντέρμπι. Πέμπτη ήττα στη σειρά για την Μπρέντφορντ, έκτη αν υπολογίσουμε και τη συντριβή στο κύπελλο, χωρίς πολλά-πολλά το 2-0 από την Μάντσεστερ Σίτι. Χάνει διαρκώς έδαφος και το +6 από τη ζώνη δεν πρέπει να τη γεμίζει με σιγουριά, πιθανότητες επιστροφής έχει ο απαραίτητος φορ Τόνεϊ, που δεν αγωνίστηκε μεσοβδόμαδα. Η Κρίσταλ Πάλας έφυγε με το 1-1 από την έδρα της Νόριτς σε ματς που βρέθηκε να κυνηγάει από το 1ο λεπτό, αλλά θα μπορούσε να είχε γυρίσει στο δεύτερο ημίχρονο αν ο Ζαχά ευστοχούσε στο πέναλτι που εκτέλεσε τρία μόλις λεπτά μετά την γκολάρα με την οποία είχε ισοφαρίσει. Ασταθής εδώ και αρκετό καιρό στο πρωτάθλημα, ίσως παίζουν ρόλο και οι διαρκείς πειραματισμοί του Βιεϊρά με την 11άδα, ο Γάλλος έχει πολλές επιλογές στην επίθεση και μοιάζει να αναζητά ακόμα τον καλύτερο συνδυασμό. Βαθμολογικά αλλά και βάσει φόρμας οι δύο ομάδες δε θα έλεγαν όχι σε ένα βαθμό, στο 3,10 κυκλοφορεί η ισοπαλία, ίσως αξίζει μια πιστολιά.

(17:00) ΕΒΕΡΤΟΝ – ΛΙΝΤΣ

Με σκυμμένο το κεφάλι έφυγε από το Νιουκάστλ η Έβερτον, το ντεμπούτο του Λάμπαρντ στο πρωτάθλημα δεν είχε ανάλογη έκβαση με εκείνο στο κύπελλο, η ήττα με 3-1 ήταν η τέταρτη συνεχόμενη για τα “ζαχαρωτά”. Ξανά με 3-4-3, δεν έχει πάντως περιθώρια για πειράματα αφού από τη 18η θέση τη χωρίζουν πλέον μόλις δύο βαθμοί. Αμφίβολοι οι Γκρέι, Μίνα, που έγιναν αλλαγή μεσοβδόμαδα, έξω οι Γκοντφρεϊ, Ντουκουρέ, λογικά και ο νέος μπακ Μικολένκο, που έλειψε με Covid. Η Λιντς, στη ματσάρα της εμβόλιμης, έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Άστον Βίλα, 3-3 κι ενώ στο 43’ βρέθηκε με δύο τέρματα πίσω. Ξανά εκτός οι Μπάμφορντ, Φίλπις, Φίρπο. Ζευγάρι που προδιαθέτει για γκολ κι ας είναι μπλεγμένες στη μάχη της ουράς οι δύο ομάδες, ΟΚ το 1,85 που βρίσκουμε στο GG & over 2,5.

(17:00) ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ – ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Κάτι ανάλογο με το ντεμπούτο του κόντρα στην Μπέρνλι (0-0) πήγε να κάνει ο Χόντγκσον στο ματς με τη Γουέστ Χαμ, πάρκαρε το πούλμαν και περίμενε το 0-0, όμως ένα -άτυχο- γκολ στο 68’ του χάλασε τα σχέδια. Από εκεί και ύστερα προσπάθησε να βγει μπροστά η Γουότφορντ, περισσότερο όμως κινδύνευσε με δεύτερο γκολ παρά απείλησε να ισοφαρίσει. Λογικά διαθέσιμος μετά από πολύ καιρό ο MVP Σαρ, που έλειπε με τη Σενεγάλη στο Κόπα Άφρικα. Η Μπράιτον είχε ρεπό μεσοβδόμαδα, τελευταίο της ματς ήταν το 3-1 από την Τότεναμ στο κύπελλο. Μετράει τρία σερί 1-1 στο πρωτάθλημα, θεωρητικά διατηρεί ελπίδες για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο αλλά στην πράξη δε δείχνει να έχει τη δυναμική να το διεκδικήσει. Πέρασαν Covid αλλά επιστρέφουν οι Τροσάρ, Μακάλιστερ. Το πιο under ματς της αγωνιστικής αλλά η απόδοση αναμενόμενα είναι διαβασμένη (1,60), το κίνητρο είναι με τη Γουότφορντ, η οποία όμως δεν πείθει ενώ η Μπράιτον θα είναι και πιο ξεκούραστη. Θα το αφήσουμε.

(19:30) ΝΟΡΙΤΣ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Αήττητη σε τρίτο διαδοχικό η Νόριτς αν και αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς, μπήκε φουριόζα στο ματς με την Κρίσταλ Πάλας και σκόραρε μόλις στο 1’, όμως δεν μπόρεσε να εδραιώσει κάποιου είδους κυριαρχία και μοιραία ισοφαρίστηκε στην επανάληψη (1-1). Δείχνει πάντως σημάδια ζωής, παραμένει βεβαίως εντός ζώνης, στο -1 από τη 17η Νιουκάστλ. Επιστρέφει ο φορ Σάρτζεντ, εκτός οι στόπερ Ομομπαμιντέλε, Κάμπακ, αμφίβολος ο χαφ Νόρμαν. Η Μάντσεστερ Σίτι, χωρίς να χρειαστεί να θαμπώσει κανέναν, έκανε το καθήκον της κατά την υποδοχή της Μπρέντφορντ, επικρατώντας άνετα με 2-0 κι επιστρέφοντας στις νίκες με το 1-1 στο Σαουθάμπτον. Στο +9 (με ματς παραπάνω) από τη Λίβερπουλ, με το ένα μάτι κοιτάζει ήδη το παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ με τη Σπόρτινγκ την Τρίτη. Να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια θα προσπαθήσει ξανά η Σίτι, σαφώς ξέρει και μπορεί να το κάνει, όσο βελτιωμένη κι αν είναι η Νόριτς το ματς δεν εξαρτάται από εκείνη. Προς το 2 & under 3,5 (2,07).