Πρέμιερ Κυριακής: Δεν ξέρουν να αμύνονται

Προβληματικές άμυνες διαθέτουν Λιντς και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, το μεταξύ τους ματς έχει τα φόντα να έχει γκολ. Σωστό φαβορί η Γουλβς στο παιχνίδι που κλείνει το πρόγραμμα της αγωνιστικής.

(16:00) ΛΙΝΤΣ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Αποκαρδιωτική στο “Γκούντισον Παρκ” η Λιντς, δεν είχε καμία τύχη, καθαρό και δίκαιο το τελικό 3-0. Της λείπει η σταθερότητα και αν δεν τρέξει ένα καλό σερί δε θα ξεμπερδέψει εύκολα, είναι στο +6 από τη ζώνη. Πάντα εκτός οι Μπάμφορντ, Φίλιπς, επιστρέφει ο Φίρπο, αμφίβολος ο πολυθεσίτης Ντάλας. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν τυχερή που το σκορ στο ημίχρονο του αγώνα με την Μπράιτον ήταν 0-0, όμως στην επανάληψη, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή αντιπάλου στο 54’ (είχε ήδη ανοίξει το σκορ με προσωπικό γκολ του Ρονάλντο), κυριάρχησε και, παρότι αγχώθηκε σε 1-2 περιπτώσεις, πήρε τελικά τη νίκη με 2-0. Ανέτοιμος ο Καβάνι αν και επέστρεψε στις προπονήσεις. Παιχνίδι που προδιαθέτει για γκολ, η Λιντς μόνο επίθεση ξέρει να παίζει, το ίδιο πάνω-κάτω ισχύει και για τη Γιουνάιτεντ που είναι ασταθέστατη στα μετόπισθεν και ποντάρει υπερβολικά συχνά στα ακροβατικά του Ντε Χέα. Πιθανό GG & over 2,5 στο 1,87.

(18:30) ΓΟΥΛΒΣ – ΛΕΣΤΕΡ

Εμφατική η απάντηση της Γουλβς στην κακή εμφάνιση και ήττα από την Άρσεναλ, πήγε μέσα στην έδρα της Τότεναμ, βρήκε δύο γρήγορα γκολ (6’, 18’) και στη συνέχεια το ήλεγξε άψογα, φεύγοντας με ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο (0-2). Στο 5-1-1 το σερί της, ανέβηκε 7η και δικαιούται να κοιτάζει ακόμα και την τετράδα. Επιστρέφει ο Μουτίνιο, διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος και ο εξαιρετικός εξτρέμ Νέτο, ίσως μπει αποστολή. Για τη Λέστερ τα βάσανα της Πρέμιερ Λιγκ (0-2-2 σερί, είναι 11η) έκαναν λίγο στην άκρη για χάρη του Κόνφερενς Λιγκ, όπου με δυνατή 11άδα επιβλήθηκε με 4-1 της Ράντερς κι επί της ουσίας κλείδωσε μια θέση στην επόμενη φάση. Αμφίβολος ο Μάντισον, που μπήκε αλλαγή και ξαναβγήκε την Πέμπτη, ομοίως και ο Σουγιουντσού. Δικαίως φαβορί η σαφώς πιο φορμαρισμένη αλλά και πιο ξεκούραστη Γουλβς, δε βλέπουμε αξία πάντως στις αποδόσεις.