Πολωνία Κυριακής: Ματσάρα με γκολ στο Γκντανσκ

Η πάντα ισχυρή στο Γκντανσκ Λέχια υποδέχεται την πρωτοπόρο Λεχ σε ένα ματς στο οποίο περιμένουμε αρκετά γκολ.

(13:30) ΒΑΡΤΑ – ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ

Αργά αλλά μεθοδικά, η Βάρτα συμπλήρωσε πέντε χωρίς ήττα και βρέθηκε εκτός επικίνδυνη ζώνης, χάρη στο τεράστιο διπλό επί της Λέγκια (0-1). Η Ραντόμιακ γνώρισε την παρθενική της ήττα μετά από 12 ματς, χάνοντας με 0-1 από τη Ρακόφ. Δύσκολα θα δούμε πολλά γκολ εδώ (under 2,5/ 1,70), η Βάρτα επιδιώκει να κρατήσει χαμηλά το ρυθμό στα παιχνίδια της και η Ραντόμιακ εκτός έδρας δεν παίρνει περιττά ρίσκα αν δεν της το επιτρέψει ο αντίπαλος.

(16:00) ΓΚΟΡΝΙΚ Ζ. – ΡΑΚΟΦ

Άδικη και απρόσμενη ήττα γνώρισε η Γκόρνικ από τη Γιαγκελόνια, δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις (1-2). Η Ρακόφ σκόραρε από νωρίς και στη συνέχεια κατάφερε να διαφυλάξει το προβάδισμα της στην έδρα της Ραντόμιακ, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα μετά από 12 ματς χωρίς αποτυχία. Με 4 νίκες στα 5 τελευταία κρατιέται στο -4 από την κορυφή. Ισχυρή στην έδρα της η Γκόρνικ, φορμαρισμένη η καλοκουρδισμένη Ρακόφ, είναι ματς που ακροβατεί σε λεπτό σκοινί.

(18:30) ΛΕΧΙΑ – ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

Η Λέχια έχει χάσει το ρυθμό και οι 4 ήττες στα τελευταία 6 της στέρησαν την επαφή με την κορυφή. Στην έδρα της δεν αστειεύεται πάντως (7-2-1). Η Λεχ διέλυσε με 5-0 τη Νιετσιέτζα και οδηγεί την κούρσα στη βαθμολογία (+2). Δύο ομάδες με πλούσιο επιθετικό ταλέντο, GG (1,75), over 2,5 (1,90) και ο συνδυασμός τους είναι όλα σημεία με λογική.