Λα Λίγκα Τετάρτης: Θα βρει τρόπο να το πάρει

Καθαρό φαβορί η Ατλέτικο στο εξ αναβολής με τη Λεβάντε, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο λογικά θα πάρει τους τρεις βαθμούς.

(20:00) ΑΤΛΕΤΙΚΟ – ΛΕΒΑΝΤΕ

Νικήτρια από ένα τρελό ματς με τη Χετάφε βγήκε η Ατλέτικο, έχοντας ήρωα ξανά τον Ερμόσο (είχε σκοράρει το νικητήριο γκολ και στο 3-2 επί της Βαλένθια), που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89’, επικράτησε με 4-3. Παλαβό πρώτο ημίχρονο, έχασε πέναλτι με τον Σουάρες στο 9’ αλλά προηγήθηκε με 2-0, στο 42’ είχε ήδη δεχτεί την ανατροπή (!), με τον Κορέα να ισοφαρίζει τελικά στις καθυστερήσεις. Στο 58’ έμεινε με δέκα παίκτες αλλά δεν πτοήθηκε και πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Ερμόσο. Έπιασε την Μπαρτσελόνα στην 4η θέση, η μάχη για την τετράδα αναμένεται φέτος να πάει ως το τέλος. Αντίθετη η κατάσταση στη Λεβάντε, που μοιάζει να μην έχει ελπίδα, έχασε ένα ακόμα παιχνίδι, αυτή τη φορά εντός έδρας από την Μπέτις με σκορ 2-4. Παντελώς ανήμπορη να αμυνθεί, δέχεται 2+ γκολ σε επτά σερί αγωνιστικές, το -13 από την παραμονή ρεαλιστικά δεν καλύπτεται. Με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο η Ατλέτικο θα το πάρει το ματς, στοιχηματικά ο συνδυασμός του άσου με τα γκολ μοιάζει καλή ιδέα, αφού και η άμυνα των “ροχιμπλάνκος” δεν έχει σχέση με εκείνη προηγούμενων σεζόν, 2,02 πληρώνει το 1 & over 2,5, μας αρέσει καλύτερα το ρίσκο στο 1 & GG που αποδίδει 3,25.