Λα Λίγκα Σαββάτου: Δε θα πουν όχι στο βαθμό

Σε σχετική απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη Εσπανιόλ και Χετάφε, με ένα βαθμό μπορούν να κάνουν ένα ακόμα μικρό βήμα προς την παραμονή. Σε φουλ φόρμα στην Παμπλόνα η Βιγιαρεάλ, έξαλλα πανηγύρια στη Βαλένθια λόγω κυπέλλου.

(15:00) ΟΣΑΣΟΥΝΑ – ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Δεν άξιζε κάτι στην έδρα της Σοσιεδάδ (1-0) η Οσασούνα, δεύτερη σερί ήττα μετά το εξίσου εύκολο 0-3 από την Ατλέτικο. Στερείται ξεκάθαρου κινήτρου, δικαιολογούνται έτσι και οι μεταπτώσεις στην απόδοση της ανά περιόδους. Η Βιγιαρεάλ βρήκε την Εσπανιόλ μπόσικη και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γέρεμι Πίνο που σημείωσε τέσσερα γκολ (!) την ισοπέδωσε με 5-1, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τους τελευταίους μήνες. 4-1-0 το σερί της στο πρωτάθλημα, η ισοπαλία με τη Ρεάλ Μαδρίτης, βρίσκεται εντός επτάδας αλλά έχει κάθε λόγο να στοχεύει ακόμα και στην τετράδα (-4). Προσαρμοσμένο στο κίνητρο το σετ, προτιμότερο του χαμηλού διπλού μοιάζει το GG στο 1,80, η Βιγιαρεάλ έχει βρει ρυθμό στην επίθεση και η Οσασούνα δεν έχει λόγο για σκοπιμότητες.

(17:15) ΕΣΠΑΝΙΟΛ – ΧΕΤΑΦΕ

Σκιά του εαυτού στην έδρα της Βιγιαρεάλ η Εσπανιόλ, έχανε με 3-0 στο ημίχρονο, τελικά το ταμπλό έγραψε 5-1. Συμπλήρωσε επτά ματς χωρίς τρίποντο (0-3-4), διατηρείται πάντως σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη (+8). Δύο βαθμούς πίσω ακολουθεί η Χετάφε, η οποία βρέθηκε να παίζει με αριθμητικό μειονέκτημα από νωρίς (32’) κατά την υποδοχή της Αλαβές, όμως με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο Ουνάλ, που σκόραρε δις, έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Σε μέτριο φεγγάρι η Εσπανιόλ αλλά στην έδρα της είναι ισχυρή, βολεύει εδώ η ισοπαλία (3,05), η οποία προκύπτει και αγωνιστικά.

(19:30) ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΓΡΑΝΑΔΑ

Επική πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου πανηγύρισε η Βαλένθια, ένα γκολ του Γκέδες στο τέλος του ημιχρόνου (43’) αρκούσε σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα για να της δώσει το εισιτήριο έναντι της Μπιλμπάο. Έξαλλα τα πανηγύρια από παίκτες και οπαδούς, ήταν λες και πήραν τον τίτλο, ενδεικτικό του πόση δίψα υπάρχει στο σύλλογο για έναν τίτλο. Η Γρανάδα έβαλε μεν φρένο στο σερί των πέντε ηττών, όμως δεν μένει ικανοποιημένη από το εντός έδρας 0-0 με την Κάντιθ, αν και δεδομένου αριθμητικού μειονεκτήματος που απέκτησε νωρίς στο ματς (33’) μάλλον επιτυχία ήταν. Διατήρησε σε κάθε περίπτωση το +4 από τη ζώνη, συμπλήρωσε πάντως οκτώ αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-3-5) και ο κόουτς Μορένο αμφισβητείται. Το κίνητρο είναι στα δεξιά, η Βαλένθια πιθανόν να είναι και αποπροσανατολισμένη από τα πανηγύρια, η Γρανάδα πάντως δεν μπορεί. Στο 2,05 σε κάθε περίπτωση το Χ2, προς τα εκεί η αξία για όποιον θέλει να ρισκάρει.

(22:00) ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Ζορίστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στη γειτονική έδρα της Βαγιεκάνο, όμως με ήρωες για μία ακόμα φορά το δίδυμο των Μπενζεμά (γκολ), Βινίσιους (ασίστ) βρήκε το γκολ της νίκης στο 83’ (0-1), διατηρώντας ακέραιο το +6 από τη 2η Σεβίλλη. Πιο απλή υπόθεση για τη Σοσιεδάδ το μεσοβδόμαδο ταξίδι στη Μαγιόρκα, χάρη σε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επιβλήθηκε εύκολα της τοπικής ομάδας με 0-2. Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για τους Βάσκους, πλέον απέχουν μόλις ένα βαθμό από την τετράδα. Κομβικής σημασίας παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, για τη Ρεάλ ακολουθεί και ο σπουδαίος επαναληπτικός με την Παρί (Τετάρτη), όμως περιθώρια για απώλειες δεν υπάρχουν με τη Σεβίλλη να καραδοκεί. Σωστό το σετ, δε βγαίνει κάτι αφού και οι δύο είναι στην πράξη πιο σφιχτές ομάδες από ό,τι τις είχαμε συνηθίσει στο παρελθόν.