Κύπελλο Ισπανίας Πέμπτης: Καραδοκεί η Αθλέτικ

Με προβλήματα πηγαίνει στη Χώρα των Βάσκων η Ρεάλ Μαδρίτης και η Αθλέτικ έχει το μέγεθος να τα εκμεταλλευτεί.

(21:00) ΣΟΣΙΕΔΑΔ – ΜΠΕΤΙΣ

Προημιτελικός του κυπέλλου Ισπανίας, παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας. Κόλλησε η Σοσιεδάδ στην υποδοχή της Χετάφε, ήταν ανώτερη, είχε και δύο δοκάρια μεταξύ άλλων ευκαιριών, όμως στο τέλος συμβιβάστηκε με το 0-0. Η Μπέτις αντίθετα, πραγματοποιώντας νέα εντυπωσιακή εμφάνιση, πέρασε με 1-4 από την έδρα της Εσπανιόλ και παραμένει σταθερά εντός τετράδας, στο +5 αυτή τη στιγμή (με ματς περισσότερο) από την 5η Μπαρτσελόνα. Σπουδαίο ματς και για τις δύο ομάδες, που τα πηγαίνουν καλά στο πρωτάθλημα αλλά θέλουν τη δόξα και στο κύπελλο, άλλωστε στον προηγούμενο γύρο απέκλεισαν Ατλέτικο και Σεβίλλη αντίστοιχα. Η Μπέτις ενθουσιάζει με το ποδόσφαιρο της αλλά τώρα είναι ματς ειδικών συνθηκών για να ψάξουμε τα γκολ. Δύσκολο, θα είχαμε πάντως το σετ πιο ισορροπημένο, με το 1,85 του Χ2 να μοιάζει υπερβολικό.

(22:30) ΜΠΙΛΜΠΑΟ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προημιτελικός του κυπέλλου Ισπανίας, παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας. Η πρώτη ομάδα που περνάει φέτος από το Βαγιέκας έγινε η Μπιλμπάο, με ένα γκολ του νεαρού Σεράνο στο ντεμπούτο στη βασική 11άδα και αρκετή τύχη στην πίεση των γηπεδούχων επικράτησε με 0-1 της Ράγιο. Η Ρεάλ Μαδρίτης αντίθετα έπεσε θύμα έκπληξης, μάλιστα θα πρέπει να νιώθει ικανοποιημένη από το εντός έδρας 2-2 με την Έλτσε, αφού ως το 82’ βρισκόταν πίσω με δύο τέρματα. Έχασε σε κάθε περίπτωση την ευκαιρία να ξεμακρύνει κάπως από τη Σεβίλλη, η μεταξύ τους διαφορά εξακολουθεί να είναι τέσσερις βαθμοί. Λείπουν με τις εθνικές τους Βινίσιους, Κασεμίρο, Βαλβέρδε και Ροντρίγκο, αμφίβολος δίνεται ο απαραίτητος Μπενζεμά. Σπουδαίο ματς, η Ρεάλ δεν έχει Βινίσιους, αν δεν έχει και Μπενζεμά δε θα έχει δόντια μπροστά ενώ λείπει και ο μετρονόμος Κασεμίρο. Η Αθλέτικ είναι σκληρό καρύδι, διψάει για τη διάκριση στο κύπελλο και μπορεί να εκμεταλλευτεί τις συνθήκες, παίζεται ο +0,25 άσος στο 1,83, ειδικά αν δεν αγωνιστεί τελικά ο Γάλλος φορ των Μαδριλένων.