Κύπελλο Ελλάδας: Με το γκάζι πατημένο

Ο Ολυμπιακός υποτίμησε τον Παναιτωλικό στο πρώτο ματς όμως η ρεβάνς θα είναι εντελώς διαφορετική, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με το γκάζι πατημένο στον αγωνιστικό χώρο.

** Επαναληπτικοί για την προημιτελική φάση, ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα θα ακολουθήσει παράταση.

(16:00) ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Η ρεβάνς αποτελεί τυπική διαδικασία μετά το 4-0 του Παναθηναϊκού στο πρώτο παιχνίδι, με το τελικό σκορ να έχει διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος. Με αλλαγές θα παίξει ο ΠΑΟ, δεν αποκλείεται κάτι αντίστοιχο να πράξει και η Αναγέννηση. Το ενδεχόμενο αγγαρείας σε τέτοια ματς πάντα είναι υπαρκτό, όμως θα δώσουμε προβάδισμα στο over 2,5 (1,85) καθώς οι μεν γηπεδούχοι δεν έχουν τίποτα να χάσουν ενώ ο Παναθηναϊκός θα ψάξει τη νίκη για να φτιάξει τη ψυχολογία του μετά από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα.

(18:00) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Στο πρώτο ματς ο Ολυμπιακός υποτίμησε τους Αγρινιώτες, παρατάχθηκε με εντελώς πειραματική ενδεκάδα και το πλήρωσε, καθώς αν και προηγήθηκε στο σκορ ηττήθηκε με 2-1. Oι ερυθρόλευκοι προέρχονται από το 0-3 επί του Ιωνικού, σε ένα ματς στο οποίο ο Αγκιμπού άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ, ο Βάτσλικ έκανε δύο σπουδαίες αποκρούσεις πριν το ημίχρονο και τα πάντα κρίθηκαν με δύο γρήγορα γκολ των φιλοξενούμενων στην επανάληψη. Ο Παναιτωλικός κινήθηκε σε ρηχά νερά στην ήττα με 0-1 από τον ΠΑΣ, σε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες αξιόλογες ευκαιρίες. Τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα όμως διατηρεί απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Φιλότιμος και επικίνδυνος στην κόντρα ο Παναιτωλικός, όμως ο Ολυμπιακός θέλει την πρόκριση και θα μπει δυνατά στο γήπεδο. Τιμιότατο το 1,80 του 1/1.

(20:00) ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

Στο πρώτο ματς ο ΠΑΟΚ είχε την ανούσια κατοχή όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες χτυπώντας στην κόντρα, με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Η ΑΕΚ προέρχεται από το 3-0 επί του Απόλλωνα, σε ένα ματς στο οποίο σκόραρε τρεις φορές στην επανάληψη. Επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο κολλητές ήττες, χάνοντας σε 4/7 τελευταία για το πρωτάθλημα έχει μείνει στο -5 από τη δεύτερη θέση. Μάνταλος, Βράνιες, Στάνκοβιτς παραμένουν εκτός. Ο ΠΑΟΚ χωρίς να πείσει νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Παναθηναϊκό, επεκτείνοντας το θετικό του σερί στο 8-1-0. Εκτός αποστολής έμειναν οι Μιχαηλίδης, Τσόλακ, Βαρέλα, Ελ Καντουρί. Έχει χάσει μόνο σε 1/16 τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Εξαιρετικά κρίσιμο παιχνίδι και για τους δύο, ειδικά για την ΑΕΚ που αν αποκλειστεί θα χάσει το ενδιαφέρον της για το υπόλοιπο της σεζόν. Το πρώτο ματς ήταν κακό όμως με τον τρόπο που αμύνονται οι δύο ομάδες δύσκολα θα δούμε και δεύτερο παιχνίδι χωρίς φάσεις και γκολ. Το ενδεχόμενο να δούμε τουλάχιστον δύο τέρματα συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες, 1,82 πληρώνει το over 2, ενώ ακόμα καλύτερη επιλογή αποτελεί η αναμονή για κάποια καλύτερη γραμμή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.