Κόνφερενς Πέμπτης: Για το 4/4 Σλάβια και Φέγενορντ

13 γκολ είχαν τα τρία φετινά ματς μεταξύ Σλάβια και Φέγενορντ, περιμένουμε και το τέταρτο να είναι χορταστικό. Για το όνειρο των ημιτελικών στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ.

(22:00) ΠΑΟΚ – ΜΑΡΣΕΪΓ

Δίκαιη νίκη για τη Μαρσέιγ στο πρώτο ματς (2-1), οι Γάλλοι προηγήθηκαν νωρίς, είχαν αρκετές φάσεις για δεύτερο γκολ και το βρήκαν τ στο 44’ από γκολ που σπάνια μπαίνει. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξύπνησε, μείωσε και είχε μια σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση, εξασφαλίζοντας σκορ που τον κρατάει στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η ποιοτική ανωτερότητα της Μαρσέιγ ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής στο πρώτο ματς, όμως οι Γάλλοι στο καλό διάστημα του ΠΑΟΚ έδειξαν ότι δεν είναι αχτύπητοι. Πόσο μάλλον όταν ταξιδεύουν στη γεμάτη Τούμπα με πολλές και σημαντικές απουσίες. Τιμωρημένοι είναι οι βασικοί στο πρώτο ματς Ντιένγκ, Ζέρσον, Καμαρά, ο πρώτος της σκόρερ στην Ευρώπη Μίλικ είναι τραυματίας, ενώ ο βασικός στόπερ Τσαλέτα Τσαρ προέρχεται από ίωση και ο φορ Μπακαμπού από μικροτραυματισμό. Μικρό προβάδισμα στο αμφίσκορο (1,88).

(22:00) ΡΟΜΑ – ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ

Στο πρώτο ματς η Ρόμα προηγήθηκε στην εκπνοή του πρώτου μέρους όμως πλήρωσε την επιλογή της να παίξει πίσω από την μπάλα στην επανάληψη, καθώς δέχθηκε την ανατροπή από δύο στατικές φάσεις (2-1). Έχουν παίξει τρεις φορές μεταξύ τους φέτος, με τη Ρόμα να μην έχει καταφέρει να νικήσει ακόμα, για την ακρίβεια έχει δεχθεί 10 γκολ και έχει ηττηθεί δύο φορές στη Νορβηγία (2-2 στη Ρώμη). Μόνο τυχαίο δεν είναι πλέον το γεγονός ότι η Μπόντο μπορεί να κοιτάξει τη Ρόμα στα μάτια, οι Ιταλοί άλλωστε προέρχονται από μια κάκιστη και άκρως ανησυχητική εμφάνιση με τη Σαλερνιτάνα, σε ένα ματς στο οποίο χρειάστηκαν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά για να νικήσουν. Ικανοί να σκοράρουν και πάλι οι Νορβηγοί, στο 2,10 αξίζει το ρίσκο του GG & over 2,5 (2,10).

(22:00) ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ – ΛΕΣΤΕΡ

Λίγα πράγματα στο πρώτο ματς, η Αϊντχόφεν είχε ένα καλό σουτ στο ξεκίνημα και ζήτησε ένα πέναλτι στις αρχές της επανάληψης, η Λέστερ πίεσε αρκετά στο πρώτο μέρος όπου είχε δοκάρι και κάνα δυο καλές φάσεις, όμως στην επανάληψη η απόδοση της έπεσε κατακόρυφα. Χαμηλά προσφέρεται ο άσος (1,95) για μια ομάδα με την αμυντική αφέλεια της Αϊντχόφεν, μπορεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο να είναι πιο έμπειρη από τη Λέστερ, όμως σαν σύνολο οι Άγγλοι είναι στα σημεία ανώτεροι. Έχει και δύο σημαντικές απουσίες η PSV, μπορεί το κενό του εξτρέμ Μαντουέκε να καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό, όμως η απουσία του αναντικατάστατου στόπερ Μποσκάλι είναι τεράστιο. Αξία στο 1,85 του Χ2, από κοντά και το αμφίσκορο (1,72).

(22:00) ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ – ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Ροντέο ήταν το πρώτο παιχνίδι στην Ολλανδία, η Φέγενορντ  προηγήθηκε στο 20λεπτο και φλέρταρε έντονα με το δεύτερο γκολ, όμως αντ’ αυτού στο βρέθηκε να χάνει με 1-2 στο 67’. Δεν άργησε να ισοφαρίσει και στο 84’ ανέκτησε το προβάδισμα, όμως στο 95’ οι Τσέχοι διαμόρφωσαν το δίκαιο 3-3. Στον επαναληπτικό μόνο προς τα γκολ μπορούμε να κοιτάζουμε, οι δύο ομάδες έχουν συγκρουστεί τρεις φορές φέτος, μετρώντας 3/3 GG & over 2,5 (13 γκολ αθροιστικά). Πρόκειται για δύο φύσει επιθετικές ομάδες και τα στατιστικά τους δεν λένε ψέματα, η Φέγενορντ σε 15 ευρωπαϊκούς αγώνες της φέτος έχει φτάσει τα 13 over 2,5 (τα 10 ήταν GG & over 2,5), ενώ η Σλάβια μετράει 8/11 over 2,5 στη διοργάνωση (τα 8 ήταν GG & over 2,5). Περιμένουμε και στο τέταρτο μεταξύ τους ματς για φέτος ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι με εκατέρωθεν γκολ και φάσεις, 1,78 πληρώνει το over 2,75 ενώ εξίσου πιθανό είναι και το GG & over 2,5.