Γιουρόπα Λιγκ Πέμπτης: Φουλ για τελικό η Λειψία

Η Λειψία βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και έχει τον πρώτο λόγο απέναντι σε μια Ρέιντζερς που έχει ξεπεράσει το ταβάνι της. Ικανή να σκοράρει και στο Λονδίνο η Άιντραχτ.

(22:00) ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ – ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.

Η Γουέστ Χαμ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά χάρη στο επιβλητικό της διπλό στην έδρα της Λυών (0-3, 1-1 στο Λονδίνο), μετά από ένα δύσκολο πρώτο ημίωρο ισορρόπησε και βρήκε δύο γκολ πριν την ανάπαυλα, στην επανάληψη όλα ήταν εύκολα πλέον αν και από θαύμα δεν δέχθηκε γκολ. Ακολούθησε το εντός έδρας 1-1 με την Μπέρνλι και το φινάλε-θρίλερ με τη Τσέλσι. Άψογα στημένη αμυντικά, δεν επέτρεπε φάσεις στους γηπεδούχους όμως στο τέλος αρχικά γλίτωσε σε χαμένο πέναλτι τους στο 87’ και δέχθηκε το γκολ της ήττας στο 90’. Παραμένει στην έβδομη θέση που οδηγεί στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ. Πρόβλημα στα στόπερ, ο Ογκμπόνα παραμένει εκτός, ενώ οι Ζούμα, Ντιόπ δίνονται ως εξαιρετικά αμφίβολοι. Η Άιντραχτ κέρδισε με το σπαθί της την πρόκριση στα ημιτελικά, καθώς με δύο εξαιρετικές εμφανίσεις απέκλεισε την Μπαρτσελόνα. Μετά το 1-1 της Φρανκφούρτης πήγε στη Βαρκελώνη και με αντεπιθέσεις φωτιά προηγούταν με 0-3 ως το 91’, στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 2-3. Έχει ρίξει όλο το βάρος στην Ευρώπη και αυτό έχει το τίμημα του εντός συνόρων, όπου αγνοεί τη νίκη σε πέντε αγώνες σε επίπεδο Μπουντεσλίγκα. Ο στόπερ Εντικά και ο αμυντικός μέσος Γιάκιτς είναι τιμωρημένοι, αμφότεροι είναι βασικοί. Η Γουέστ Χαμ έχει το πλεονέκτημα της έδρας όμως είναι χτυπημένη από απουσίες στα στόπερ και η Άιντραχτ είναι κάτι παραπάνω από ικανή να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, όπως φάνηκε στη Βαρκελώνη. Φλερτάρει έντονα με το αμφίσκορο, ΟΚ το 1,76 στο οποίο βρίσκουμε το GG.

(22:00) ΛΕΙΨΙΑ – ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ

Η Λειψία χτυπώντας στην κόντρα πέρασε με διπλό από το Μπέργκαμο (0-2) και απέκλεισε την Αταλάντα με 2/2 νίκες. Ακολούθησαν δύο αγώνες με την Ουνιόν Βερολίνου, στον πρώτο νίκησε με ανατροπή 2-1 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό κυπέλλου, στον δεύτερο για το πρωτάθλημα έχασε με 1-2 και είδε αήττητο σερί 15 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις να παίρνει τέλος (11-4-0). Έχει τρεις ενδεκαδάτες απουσίες, τους στόπερ Όρμπαν, Σιμακάν και τον χαφ Καμπλ. Η Ρέιντζερς έκανε την ανατροπή στο 1-0 με το οποίο είχε χάσει από την Μπράγκα στην Πορτογαλία. Μπροστά με 2-0 και με παίκτη παραπάνω στο ημίχρονο, δέχθηκε τη μείωση στο 83’ και πήγε στην παράταση. Εκεί βρήκε το τρίτο γκολ της πρόκρισης στο 101’, ενώ έπαιξε με δύο παίκτες παραπάνω στο δεύτερο ημίχρονο (3-1). Ακολούθησε η πρόκριση επί της Σέλτικ (1-2 στην παράταση) στον τελικό του ΦΑ Καπ και η νίκη με 1-3 επί της Μάδεργουελ για το πρωτάθλημα, εκεί όπου βρίσκεται στο -6 από τη Σέλτικ με 4 αγώνες να απομένουν (παίζουν μαζί την Κυριακή). Οι Χάτζι, Μορέλος (αρχισκόρερ) λείπουν καιρό, το πρόβλημα μεσοεπιθετικά διογκώνεται από τις φρέσκιες απουσίες των Ράμσεϊ, Ρουφ (16 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις). Ένα σκαλί πάνω σαν ομάδα η Λειψία, η Ρέιντζερς έχει ξεπεράσει κατά πολύ το ταβάνι της με αυτή την πορεία μέχρι τα ημιτελικά. Οι απουσίες της Λειψίας στα στόπερ είναι σημαντικές αλλά εξίσου σημαντικές είναι οι απουσίες των δύο πρώτων σκόρερ της Ρέιντζερς, οπότε ο άσος έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. 1,95 πληρώνει συνδυαστικά το ενδεχόμενο νίκης των γηπεδούχων με 1 ή 2 γκολ διαφορά.