Β’ Γερμανίας Παρασκευής: Γκολ και θέαμα στο ντέρμπι

Με δύο ματς ανοίγει η αγωνιστική στην Τσβάιτε Λίγκα, περιμένουμε μεγάλο ματς στο Αμβούργο, με γκολ και θέαμα και από τις δύο ομάδες.

(19:30) ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣ. – ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ είχε δεύτερο ρόλο σε ολόκληρο το πρώτο ματς της στο 2022 με τη Βέρντερ, από το 58’ με το σκορ στο 0-0 έμεινε με δέκα και ήρθε λογικά η ήττα με 3-0 στη συνέχεια, βέβαια άξιζε να χάσει και με την εικόνα της όσο είχε έντεκα παίχτες. Η Νυρεμβέργη στην πρεμιέρα της στο νέο έτος, έχασε με 1-2 από την Πάντερμπορν. Δέχθηκε από το 40’ έως το 45’ τα δύο της γκολ, μείωσε μεν στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω και μάλιστα δεν θα το άξιζε κιόλας. Σωστό δείχνει το σχετικά μοιρασμένο σετ, περιμένουμε να σκοράρουν αμφότερες (1,70), αφού τα παιχνίδι της Νυρεμβέργης τον τελευταίο καιρό έχουν γκολ και από τις δύο ομάδες (7/7 τελευταία).

(19:30) ΑΜΒΟΥΡΓΟ – ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ

Μεγάλο ντέρμπι με αντιπαλότητα. Το Αμβούργο πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου κόντρα στην Κολωνία στα πέναλτι, 0-0 στα 90’, 1-1 στην παράταση που είχε προηγηθεί νωρίς αλλά ισοφαρίστηκε στο 120’ με πέναλτι. Πήρε ψυχολογία, αλλά έπαιξε 120’ και αυτό μπορεί να επηρεάσει τις δυνάμεις της, αφού δεν έγιναν πολλές αλλαγές. Στο πρώτο ματς του πρωταθλήματος για το 2022 έμεινε στο 1-1 με την Ντιναμό Δρέσδης εκτός έδρας και έμεινε στο -2 από την πρώτη τριάδα. Μοιρασμένο σχετικά παιχνίδι, δεν άξιζε κάτι παραπάνω. Η Σαν Πάουλι μπήκε με γκέλα στο νέο έτος με το 2-2 επί της Άουε, σε ματς που έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά ισοφάρισε μετά από τρομερή πίεση που άσκησε. Όμως κατάφερε να πετύχει μεγάλη έκπληξη στο κύπελλο που κέρδισε και απέκλεισε με 2-1 την Ντόρτμουντ, η οποία μάλιστα είχε ελάχιστες αλλαγές. Ήταν άκρως αποτελεσματική και πήρε την σπουδαία πρόκριση. Πηγαίνει με την ψυχολογία στα ύψη στο ντέρμπι. Αξία στο Χ2 του 1,70, που κρίνεται ως μεγάλο, αλλά θα προτιμήσουμε το GG & over 2,5 στο 1,85, καθώς αμφότερες παίζουν ανοιχτά, σκοράρουν, αλλά έχουν κενά στις άμυνες τους.