Β’ Γαλλίας Σαββάτου: Αρκετά κλειστά παιχνίδια

Τα περισσότερα παιχνίδια της αγωνιστικής στη δεύτερη κατηγορία της Γαλλίας, αναμένονται να κριθούν στις λεπτομέρειες, τα περισσότερα εξ αυτών περιμένουμε να είναι αρκετά κλειστά.

(16:00) ΠΑΡΙ – ΣΟΣΟ

Η Παρί μετά από τρεις σερί νίκες, έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Γκινγκάμπ, ισοφαρίστηκε στο τέλος αφού δεν είχε καθαρίσει πριν το ματς. Η Σοσό έχασε μετά από πολύ καιρό, με το 0-1 από την Αζαξιό, είχε μεν την κατοχή και τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Αδικείται πάντως από το αποτέλεσμα. Σχετικά μοιρασμένο το σετ, δείχνει σωστό, έχει πολύ Χ μέσα το παιχνίδι.

(20:00) ΑΖΑΞΙΟ – ΡΟΝΤΕΖ

Η Αζαξιό μετά από τέσσερα ματς χωρίς νίκη, επικράτησε με 0-1 επί της Σοσό, δεν άξιζε βέβαια το τρίποντο, στάθηκε τυχερή σε πολλά σημεία του αγώνα. Μετά το 77’ έπαιξε με δέκα και δέχθηκε αρκετή πίεση. Η Ροντέζ έφτασε τα οχτώ σερί ματς χωρίς νίκη (0-5-3), δεν παίζει καλά και σκοράρει δύσκολα. 1-1 κόντρα στην Αμιάν εντός έδρας στο πιο πρόσφατο, ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και το Χ κρίνεται σωστό. Ξεκάθαρο το προβάδισμα της Ροντέζ, ο άσος στο 1,80 είναι δίκαιος.

(20:00) ΑΜΙΑΝ – ΝΙΜ

Η Αμιάν έμεινε στο 1-1 με τη Ροντέζ, σωστός πόντο σε μοιρασμένο παιχνίδι. 2-3-0 στα τελευταία πέντε, είναι σε ανοδική κατάσταση συνολικά. Η Νιμ μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, κέρδισε με 3-1 την Γκρενόμπλ. Ήταν τυχερή καθώς από το 34’ έπαιζε με παίχτη παραπάνω και το εκμεταλλεύτηκε. Δίκαιο φαβορί του 2,20-2,30 η Αμιάν, ως εκεί.

(20:00) ΟΣΕΡ – ΚΕΒΙΓΙ

Η Οσέρ μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες με το 0-1 επί της Νιόρ, ήταν συνολικά καλύτερη και σωστά επικράτησε στις λεπτομέρειες. Οριακά εντός πεντάδας, δεν είναι πάντως σε τόσο καλή φάση όσο νωρίτερα στη σεζόν. Η Κεβιγί μετά την καθαρή ήττα με 3-0 από την Παρί, έμεινε στο 1-1 με τη Βαλενσιέν. Δεν έπαιξε καλά, δεν δικαιούταν κάτι παραπάνω, αν κάποια ομάδα άξιζε τη νίκη αυτή ήταν η αντίπαλος της. Ξεκάθαρο φαβορί η Οσέρ, οριακά αποδεκτό το 1,70, αν και τελευταία η Οσέρ σε παρόμοια ματς γκέλαρε, όμως τώρα πήρε ψυχολογία και την στηρίζουμε.

(20:00) ΚΑΕΝ – ΜΠΑΣΤΙΑ

Η Καέν μετά την τεσσάρα επί της Νιμ, έχασε με 1-0 από την Πο εκτός έδρας, δεν άξιζε να χάσει, είχε τον έλεγχο, τις περισσότερες και καλύτερες φάσεις, αλλά στάθηκε άτυχη και άστοχη για να σκοράρει, πάντως δεν άξιζε να χάσει. Η Μπαστιά έμεινε στο 0-0 με την Ντιζόν, είχε την υπεροχή αλλά δεν σκόραρε. Τρίτη ισοπαλία στα τελευταία τέσσερα. Περιμένουμε κλειστό παιχνίδι, διαβασμένο το under 2,5 στο 1,55 πάντως.

(20:00) ΝΤΑΝΚΕΡΚ – ΝΤΙΖΟΝ

Η Ντανκέρκ μετά από δύο σερί νίκες, έχασε με 2-0 από τη Νανσί στο εξάποντο παραμονής. Δεν έπαιξε καλά και σωστά έχασε. Η Ντιζόν έπαιξε άμυνα κόντρα στην Μπαστιά και σταμάτησε το σερί των δύο ηττών, με το 0-0. Δεν έπαιξε καλά πάντως, θα μπορούσε εύκολα να είχε ηττηθεί. Φαβορί του 2,20 χωρίς αξία η Ντιζόν, διαβασμένο το under 2,5 στο 1,58.

(20:00) ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ – ΝΙΟΡ

Η Γκινγκάμπ έμεινε στο 1-1 με την Παρί, ισοφάρισε στο 93’ αφού η αντίπαλος της εκμεταλλεύτηκε ότι δεν καθάρισε το ματς. 1-4-1 στα τελευταία έξι. Η Νιόρ έχασε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και έφτασε στα τέσσερα χωρίς νίκη. 0-1 από την Οσέρ στο πιο πρόσφατο, οριακή αλλά δίκαιη ήττα. Ρίσκο στην ισοπαλία (3,25), καθώς περιμένουμε αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι.

(20:00) ΧΑΒΡΗ – ΝΑΝΣΙ

Η Χάβρη μετά την ήττα με 2-4 από την Μπαστιά, διασύρθηκε και από την Τουλούζ με 4-0 εκτός έδρας πολύ εύκολα. 0-3-3 στα τελευταία έξι, δείχνοντας ξεκάθαρα ότι είναι ντεφορμέ. Η Νανσί αν και ουραγός πήρε καθαρά το εξάποντο με την Ντανκέρκ με 2-0. Σαν να ξύπνησε μετά την εξάρα από τη Βαλενσιέν, 1-2-0 στα τρία πιο πρόσφατα και κάνει την αντεπίθεση της για να φτάσει στη σωτηρία. Η κατάσταση των δύο ομάδων μας οδηγούν στην κόντρα, λογική επιλογή το Χ2 της Νανσί στο 1,90.

(20:00) ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ – ΠΟ

Η Βαλενσιέν μετά από την εξάρα επί της Νανσί, έχει τρία ματς χωρίς νίκη, 0-2-1 στα τρία πιο πρόσφατα. Έμεινε στο 1-1 με την Κεβιγί στο τελευταίο, ήταν ελαφρώς καλύτερη, θα μπορούσε να κερδίσει αν ήταν πιο εύστοχη. Η Πο με το γνωστό της σφιχτό στυλ, κέρδισε δεύτερο σερί παιχνίδι, πάλι με 1-0, αυτή τη φορά κόντρα στην Καέν. Τυχερό τρίποντο, δεν ήταν καλύτερη, αλλά πιο τυχερή. Περιμένουμε αρκετά σφιχτό παιχνίδι, ειδικά από την Πο. Το under 2,5 στο 1,70 είναι στις επιλογές μας.