Βέλγιο Σαββάτου: Υποτιμάται η καλύτερη έδρα

Προβάδισμα νίκης για την Μπασακσεχίρ η οποία κοιτάζει πλέον τη δεύτερη θέση, στο κύπελλο επικεντρώνεται η Καραγκουμρούκ και ετοιμάζει αλλαγές, χαμηλό σκορ αναμένουμε στη Σεβάστεια.

(17:15) ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ ΖΙΛΟΥΑΖ – ΕΟΥΠΕΝ

Βρήκε λύση στις απουσίες η Ούνιον στη δύσκολη έδρα της Σαρλερούα, ξεπέρασε και το αριθμητικό πλεονέκτημα το οποίο είχε σε όλη την επανάληψη κι έφτασε σε ευρεία νίκη με 0-3. Επιστροφές αλλά και κομβικές απουσίες για την Ούνιον, δίχως τα δύο κανόνια της Ουντάβ (28 συμ. / 20 γκολ / 10 ασίστ) και Βάνζεϊρ (28 συμ. / 13 γκολ / 10 ασίστ). Με το αριστερό το ντεμπούτο του Ελληνοαυστραλού Βαλκάνη στον πάγκο της Έουπεν, ήττα με 1-3 από την Κλαμπ Μπριζ εντός, έδειξε ωστόσο κάποια καλά στοιχεία που αν χτίσει πάνω σε αυτά θα αποφύγει να μπλέξει με τη ζώνη (+4). Στο 0-2-8 το τρέχον σερί, μεσοβδόμαδα θα δώσει σημαντικό παιχνίδι στις Βρυξέλλες με την Άντερλεχτ για τα ημιτελικά του κυπέλλου, στη ρεβάνς του 2-2. Παρά τις απουσίες της γηπεδούχου το σετ δεν μαζεύτηκε ιδιαίτερα, στο 1,40 κυκλοφορεί ο άσος και προκαλεί για κόντρα, δε δίνει ιδιαίτερο πάτημα η Έουπεν η οποία κοιτάει και το κύπελλο, με ρίσκο το το under 2,5 στο 2,25.

(19:30) ΟΣΤΑΝΔΗ – ΣΕΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Σημαντική νίκη για την Οστάνδη, επικράτησε με 1-0 εντός της Σταντάρ Λιέγης και με το +8 που βρέθηκε από τη ζώνη μπορεί πλέον να αισθάνεται ασφαλής έως το φινάλε αφού παρά το δύσκολο πρόγραμμα, μόνο με αυτοκτονία θα μπλέξει με τον υποβιβασμό. Με οδηγό την άμυνα η Σεντ Τρούιντεν έκανε τρίτη σερί νίκη επικρατώντας με 2-0 της Λέουβεν εντός, πλησιάζοντας στο -4 από την οκτάδα, αυξάνοντας τις ελπίδες της για την υπέρβαση. Πλήρως ισορροπημένο το σετ, αμφότερες μέσα από την άμυνα παλεύουν η κάθε μία για τους δικούς της στόχους, δε βλέπουμε να ανοίγει το παιχνίδι, στο δίκαιο 1,80 το under 2,5.

(19:30) ΜΑΛΙΝ – ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Η Μαλίν άφησε άμεσα πίσω την ήττα από τη Γκενκ, με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και εξαιρετική προσήλωση στο αγωνιστικό πλάνο, επικράτησε με 1-2 στην έδρα της Αντβέρπ. Στο 4-0-1 το σερί στα τελευταία το οποίο όχι μόνο τη βάζει σε θέση οδηγού για την οκτάδα, αλλά τη φέρνει και στο -6 (με παιχνίδι λιγότερο) από την πολυπόθητη τετράδα. Απόλυτη κυρίαρχος η Σερκλ Μπριζ στη φιλοξενία της Μπέερσχοτ, επικράτησε με 2-0, θα μπορούσε αν ήταν πιο προσεκτική στο τελείωμα των φάσεων να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Κυνηγάει και η ίδια την οκτάδα αν και παρά την πρόσφατη νίκη δείχνει να έχασε το μομέντουμ της και την αποτελεσματικότητα της. Την καλύτερη έδρα της κατηγορίας διαθέτει η Μαλίν, εντελώς λάθος το 2,50 που προσφέρεται ο άσος στα μάτια μας, θα μπει στις επιλογές μας.

(21:45) ΛΕΟΥΒΕΝ – ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Άσχημη εμφάνιση και ήττα για τη Λέουβεν στην έδρα της Σεντ Τρούιντεν, 2-0 το τελικό σκορ, τερμάτισε νικηφόρο σερί τριών αγώνων και αήττητο τεσσάρων (3-1-0). Εύκολη και δίκαιη επικράτηση για την Άντερλεχτ στη φιλοξενία της Γκενκ με 2-0, δεν χρειάστηκε να πιάσει σπουδαία απόδοση με δύο γρήγορα γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους να της δίνουν το σημαντικό προβάδισμα το οποίο απλά διατήρησε στην επανάληψη. Παλεύει για την τετράδα η Λέουβεν αλλά η ήττα από τα “Καναρίνια” ήταν πισωγύρισμα, σταθερή φέτος η Άντερλεχτ και πιο σοβαρή, μπορεί να καθαρίσει το παιχνίδι και να διατηρήσει αποστάσεις από τους διώκτες της τετράδας, αδιάφορο το 1,66 του διπλού.