Ακτινογραφία Κουπονιού Τετάρτης (26/1/2022) – Bet Fellas

Διαβάστε συνοπτικά στατιστικά, ειδήσεις και εκτιμήσεις για τα σημαντικότερα παιχνίδια του κουπονιού της Τετάρτης.

(19:45) ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΓΚΕΜ – ΛΕΟΥΒΕΝ

Την ήττα γνώρισε η Ζούλτε Βάρεγκεμ στην έδρα της Σερκλ Μπριζ, 3-1 το τελικό σκορ, ένα ανόητο πέναλτι και μία ολογορία στην άμυνα της έφεραν με 2-0 πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, ένα γκολ για κάθε ομάδα στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Πρώτη ήττα με τον τεχνικό Σίμονς στο τιμόνι (2-0-1), στο +4 από τη ζώνη με παιχνίδι λιγότερο. Δίκαιη ήττα γνώρισε και η Λέουβεν στην έδρα της ουραγού Μπέερσχοτ, αν και προηγήθηκε, ηττήθηκε με 3-1 όντας κάκιστη αμυντικά και με το σκορ να μπορούσε να είχε πάρει διαστάσεις πανωλεθρίας. Αμφότερες έχουν ανάγκη από βαθμούς, η κάκιστη εμφάνιση της Λέουβεν στο προηγούμενο και το γεγονός ότι πέρα από τους φορ Κεμπά και Ρεζάι, θα λείψουν όντας τιμωρημένοι οι κομβικοί μέσοι Σχρέιφερς και Μάρτενς, μας οδηγούν προς τον άσο του 2,50.

(19:45) ΕΟΥΠΕΝ – ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ

Ικανοποίηση στην Έουπεν για το βαθμό στην έδρα της Κορτράικ (1-1), όχι όμως και για την εμφάνιση η οποία ήταν παθητική και ακίνδυνη επιθετικά. Με ρεκόρ 1-3-9 στα τελευταία πηγαίνει στο προσεχές γειτονικό ντέρμπι, όντας πλήρης έπειτα από αρκετό καιρό. Θετικές εντυπώσεις από την άλλη άφησε για ακόμη ένα παιχνίδι η ΣΤαντάρ Λιέγης, ισόπαλη με 2-2 στο εντός με την Κλαμπ Μπριζ χάνοντας στο φινάλε σημαντική ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Από τη διακοπή κι έπειτα δείχνει πιο ομάδα, πήρε δύο σημαντικούς βαθμούς -με την Άντερλεχτ εκτός ο άλλος- είναι ενισχυμένη επιθετικά και δείχνει ικανή να ξεκολλήσει άμεσα από τις τελευταίες θέσεις. Στο 2,50 άνοιξε το διπλό, πλέον στο 2,20 έχει χάσει αξία και θα προσπεράσουμε.

(20:00) ΛΑΜΙΑ – ΑΡΗΣ

Επαναληπτικός για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου, ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα (0-0) θα ακολουθήσει παράταση. Στο πρώτο ματς ο Άρης είχε 18-0 τελικές, 9-0 κόρνερ όμως δυσκολεύτηκε να βγάλει πάνω από 2-3 καθαρές ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν εκ νέου στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή, το τελικό σκορ ήταν και πάλι 0-0 όμως αυτή τη φορά τις σημαντικότερες ευκαιρίες για γκολ τις είχαν οι φιλοξενούμενοι. Από δύο σερί 0-0 προέρχονται οι δύο ομάδες, ο Άρης παρά την επιστροφή του φορ Καμαρά δεν δείχνει ικανός για ένα επιθετικό ξέσπασμα και το under 2 (1,80) φαντάζει ως μια αξιόλογη επιλογή.

(20:00) ΑΝΖΕ – ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Νίκη με ανατροπή για την Ανζέ την Κυριακή (2-1 την Τρουά), η πρώτη της για το 2022 και σκαρφάλωσε στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη, με τη Σεντ Ετιέν να γνωρίζει την ήττα με 0-1 από τη μισητή Λυών, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και συμπληρώνοντας επτά σερί ήττες στο πρωτάθλημα. Με δυο μέρες ξεκούρασης παραπάνω φτάνει στο παιχνίδι η Σεντ Ετιέν, έτσι της δίνεται μια καλή ευκαιρία προκειμένου να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα, παρόλα αυτά τα σετ είναι καλά διαβασμένα και το Χ2 στο 1,65-1,70 δεν αποτελεί ευκαιρία.

(21:00) ΛΕΤΣΕ – ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ

H Λέτσε προέρχεται από θρίαμβο με 2-1 επί της Κρεμονέζε, σε ένα ματς στο οποίο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο τελευταίο ημίωρο και ανταμείφθηκε με το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις. Πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία (4-0-1) πλησίασε στο -1 την απευθείας άνοδο, ενώ νικώντας σήμερα θα βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Βιτσέντζα για ακόμα μια φορά αδίκησε τον εαυτό της καθώς παρά το γεγονός ότι σκόραρε τρεις φορές δεν κατάφερε να νικήσει την Τσιταντέλα (3-3). Παραμένει ουραγός και πολύ πίσω βαθμολογικά όμως ενισχύθηκε σημαντικά κατά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο. Παιχνίδι για γκολ, η Λέτσε σκοράρει εύκολα και θέλει να κοιμηθεί ούσα στην κορυφή της βαθμολογίας, η Βιτσέντζα είναι άκρως προβληματική ανασταλτικά και θα αναγκαστεί να ρισκάρει για να πάρει θετικό αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη έδρα.  1,75 πληρώνει το over 2,5.

(21:45) ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ – ΠΡΕΣΤΟΝ

Η Γουέστ Μπρομ επανήλθε στις νίκες μετά από τέσσερα με το 3-0 επί της Πιτέρμπορο, ήταν αρκετά καλή και απόλυτα δίκαια κέρδισε. Αυτή τη φορά έβγαλε τη βελτίωση της και στο αποτέλεσμα. Η Πρέστον έχασε για πρώτη φορά με τον Λόου στον πάγκο, 1-0 έχασε από τη Σουόνσι, δεν έπαιξε καλά και σωστά ηττήθηκε. Στο 1,60 ο άσος είναι χαμηλός.

(22:00) ΣΕΡΕΝΓΚ – ΜΠΕΕΡΣΧΟΤ

Έβδομη σερί ήττα για τη Σερένγκ, 3-1 ηττήθηκε στην έδρα της Σεντ Τρούιντεν, θετικό το ότι σκόραρε έπειτα από πέντε παιχνίδια και ότι η ήττα της Ζούλτε Βάρεγκεμ τη διατήρησε στο -4 από τη σωτηρία, από την άλλη όμως πάει στο ντέρμπι παραμονής με απόσταση +7 από την τελευταία θέση και παιχνίδι περισσότερο, με άσχημη ψυχολογία και την πίεση ολοένα να αυξάνεται. Η Μπέερσχοτ ξεκίνησε το παιχνίδι στη φιλοξενία της Λέουβεν με τις γνωστές παθογένειες στην άμυνα, βρέθηκε με 0-1 (8’) πίσω στο σκορ, γεγονός που την αφύπνισε, έπιασε σπουδαία απόδοση στην υπόλοιπη διάρκεια με το τελικό 3-1 να μοιάζει φτωχό μπροστά στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Κρίσιμα τα επόμενα δύο παιχνίδια με τις άμεσες ανταγωνίστριες για υποβιβασμό για τη φιλοξενούμενη, δείχνει τουλάχιστον να ξυπνάει στο πιο κρίσιμο σημείο, πιο ισορροπημένο θα έπρεπε να είναι το σετ, στο 3,20 το διπλό σηκώνει ένα μικρό ποντάρισμα.

(22:00) ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ – ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Επιστροφή στις νίκες για την Άντερλεχτ, 0-1 στην έδρα της Μαλίν, σπουδαία απόδοση δεν έπιασε, αλλά διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα το οποίο πήρε στο 23’ με την άμυνα της να έχει ένα σχετικά εύκολο απόγευμα. Στην πρεμιέρα η μοναδική ήττα εντός, 5-5-0 έκτοτε, στο 7-4-0 το αήττητο σερί της συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις. Πορεία πρωταθλητισμού κάνει η Σερκλ Μπριζ από την στιγμή που άλλαξε τεχνικό, νέα νίκη με 3-1 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ εντός και σερί 7-0-1 στα τελευταία πρωταθλήματος. Πλησίασε πλέον στο -2 από την οκτάδα, απαλλαγμένη οριστικά από το άγχος του υποβιβασμού στοχεύει στην υπέρβαση. Παιχνίδια ανάμεσα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες, γκολ σε 9/11 παιχνίδια εντός δέχθηκε η Άντερλεχτ, σκόραρε σε όλες τις εξόδους (11/11) η Σερκλ Μπριζ, αναμένουμε ένα χορταστικό παιχνίδι, με το συνδυαστικό GG & over 2,5 στο 2,20 να μπαίνει στις επιλογές μας.